ЧС-2018 зі швидких шахів. День перший: сестри Музичук ділять друге місце

Вчора, 26-го грудня, стартував чемпіонат світу 2018 року зі швидких шахів (рапід) і бліцу, який триватиме упродовж п’яти днів і традиційно завершиться напередодні Нового року, 30-го грудня. У змаганнях жінок одними з головних фаворитів є випускниці Львівського державного університету фізичної культури сестри Анна та Марія Музичук.

У перші три дні світового форуму учасники змагань (124 жінки та 205 чоловіків) виборюють нагороди у дисципліні рапід. Змагання відбуваються за швейцарською системою: у чоловіків – 15 турів, у жінок – 12 турів. Контроль часу: 15 хвилин + 10 секунд на хід. Ігрові дні – 26, 27 і 28 грудня.

Загалом серед учасників цьогорічного чемпіонату світу 12 представників України. Зокрема, у жіночих змаганнях, окрім Анна і Марія Музичук, грають Анна Ушеніна, Інна Гапоненко, Наталя Жукова, Наталя Букса, Ірина Петрова і Діана Арутюнова; а в чоловічих – Антон Коробов, Олександр Зубов, Адам Тухаєв і Ельдар Гасанов.

Фаворити жіночого турніру: українки Анна Музичук, Марія Музичук, Анна Ушеніна, чемпіонка світу китаянка Цзюй Веньцзюнь та її співвітчизниці Тань Чжуньї та Лей Тінцзе, Дронаваллі Харіка і Хампі Конеру з Індії, грузинка Нана Дзагнідзе, Антоанета Стефанова з Болгарії, росіянки Катерина Лагно, Олександра Костенюк і Тетяна Косинцева.

Після перших чотирьох турів жіночого турніру, які було зіграно у перший ігровий день, 26-го грудня, фаворити загалом виправдовують прогнози фахівців. Зокрема, одноосібно лідирує Цзюй Веньцзюнь, яка зуміла виграти усі чотири партії. Сестри Музичук набрали по 3.5 очка (по три виграші і доній нічиїй) і ділять друге-сьоме місце. Стільки ж очок набрали й Тань Чжуньї і Антоанета Стефанова, а також дві представниці Казахстану – Дінара Садуакассова і Жансая Аблумалік. 21 шахістка, серед яких і наша Анна Ушеніна, набрали по 3 очки. У Наталії Букси та Інни Гапоненко – по 2.5; Наталії Жукової – 2; Діани Арутюнової та Ірини Петрової – по 1.

У чоловіків Антон Коробов та Олександр Зубов набрали у п’яти партіях по 4 очки і наразі ділять місця з четвертого по 18-е. Значно гірше стартували Адам Тухаєв і Ельдар Гасанов – по 2 пункти. А в трійку лідерів, набравши по 4.5очка, входять Аліреза Фіружа та росіяни Ян Непомнящий і Дмитро Андрейкін.

Відзначимо, що чинний чемпіон світу і в класиці, і в рапіді норвежець Магнус Карлсен набрав 3 бали, зазнавши двох поразок поспіль на старті. На даний момент це відповідає 76-му місцю серед 205 учасників.

Сьогодні, 27-го грудня, жінки зіграють партії п’ятого–восьмого турів, а чоловіки проведуть поєдинки шостого–десятого турів. Початок – о 14:00 за київським часом.

Додамо, що загальний призовий фонд чемпіонату світу-2018 складає $ 1100000.

Чемпіонати світу зі швидких шахів під егідою Міжнародної шахової федерації (FIDE) стали проводитися з 1992 року, хоча неофіційні турніри проходили з 1970 року.

Нагадаємо, що місяць тому одразу п’ятеро українських шахісток виступали на чемпіонаті світу-2018 з класичної гри, що відбувався також у Росії – в Ханти-Мансійську. Там львів’янка Марія Музичук програла в півфіналі вихованці львівської школи шахів, а нині росіянці Катерині Лагно і завоювала бронзову нагороду.

Крім того, наступна Всесвітня шахова олімпіада-2019 також відбудеться в Росії, в тому ж Ханти-Мансійську. Там мають виступати національні збірні України – чоловіча і жіноча.