Книга про Романа Шухевича

Нещодавно побачила світ книга про Романа Шухевича, упорядником та відповідальним редактором якої є кандидат історичних наук, доцент кафедри олімпійської освіти Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського Андрій Сова.

Роман Шухевич у громадсько-політичному житті Західної України 1920–1939 рр.: спогади, документи, світлини / Упоряд. і відп. ред. Андрій Сова; Центр незалежних історичних студій. – Львів: Апріорі, 2019. – 816 с.

ISBN 978-617-629-454-2

Пропоноване видання присвячене постаті провідного діяча українського визвольного руху ХХ століття Романа Шухевича (1907–1950).

Через його життя та діяльність читач може виразно відчути дух тієї унікальної доби національного відродження та боротьби українців західноукраїнських земель у 1920–1939 рр., що мала вирішальне значення для визвольної боротьби українського народу у подальші роки.

Публукація незнаних та малознаних досі документів, спогадів, нарисів, інтерв’ю, газетних публікацій, світлин про Романа Шухевича, дозволяють об’єктивно розкрити його життєвий шлях та актуалізувати чимало питань, які вирішуються на сучасному етапі українського державотворення.

Завдяки представленим документам та матеріалам у книзі, читач зможе поринути у атмосферу в якій зростав і формував світогляд Роман Шухевич, ознайомитися з різними сторінками його біографії, зокрема родиною, дитячими роками, оточенням, почерпнути відомості про навчання в Академічній гімназії та її Філії у Львові, політехніці в Данціґу та Львівській політехніці. Багато джерел присвячено діяльності Романа Шухевича в українському суспільно-культурному русі та його ролі у створенні та розбудові спортивних і пластових гуртків, участь у громадському житті Львова та Галичини, у нелегальних та легальних організаціях упродовж 1920–30-х рр. Зокрема йдеться про організації «Пласт» (пластові курені: 1-ий курінь УУПЮ ім. П. Сагайдачного, 7-ий курінь УУПЮ ім. князя Льва, 43-ій курінь УУПЮ ім. Олега Віщого, 3-ій курінь УУСП «Лісові Чорти», 10-ий курінь УУСП «Чорноморці»), спортивні і пластові гуртки і товариства («Ясний Тризуб», «Тури», «Український Студентський Спортовий Клюб»), «Просвіту», «Рідну Школу», «Основу», Організацію Вищих Кляс Українських Гімназій, Українську Військову Організацію, Організацію Українських Націоналістів. Окремі відомості торкаються його служби у польському війську, ув’язнення в концтаборі «Береза Картузька», діяльності в штабі «Карпатської Січі». Чимало інформації є й про його риси характеру (інтелігентність, товариськість), уподобання, музичні здібності (чудово грав на фортепіано і скрипці, добре співав, виступав з концертами), військово-фізичну підготовку (займався лижним спортом, футболом, легкою атлетикою, плаванням, скелелазанням, мандрував, володів мистецтвом бою різними видами холодної і вогнепальної зброї, чудово їздив верхи, літав на планерах, був надзвичайно загартований фізично), спортивні досягнення (неодноразово брав участь у спортових змаганнях, встановлював рекорди з плавання та легкої атлетики серед українських спортовців Галичини у 1920–30-их рр.), про бізнесові таланти (співзасновник рекламної фірми «Фама») тощо.

Більшість текстів публікується за матеріалами українських та закордонних державних, громадських і приватних архівів та книгозбірень, частину – передруковано з важкодоступних видань. Книга супроводжується науково-довідковим апаратом.

Для істориків, дослідників новітньої історії України, краєзнавців, викладачів та усіх тих, кого цікавить історія України ХХ століття.