Майстер-клас з лемківської писанки

В очікуванні Великодня, 12 квітня 2017 року у Львівському державному університеті фізичної культури ім. Івана Боберського відбувся майстер-клас з лемківської писанки, який організував культурно-мистецький відділ. Провела творчу майстерню заступник директора дитячої школи народних мистецтв Тетяна Коломійчук. Захід об'єднав дошкільнят, учнів, студентів, громадських діячів, досвідчених майстринь і молодих творчих людей.

В дружній атмосфері учасники майстер-класу розпочали мандрівку, в основі якої писанка – маленька, але водночас безмежна площина для натхнення.

Отож, основний символ лемківської писанки – сонце, адже це символ життя і світла. Часто використовується символ дерева, ластівки – провісниці весни. Лемківська писанка значно відрізняється від писанок інших регіонів України. Інструментом написання є шпилька, яка за формою нагадує маленький цвяшок, гострий кінець якого встромлений в дерев'яну паличку, а маленьку головку, що на другому кінці шпильки, вмочують у розплавлений в металевій посудині віск. Переносячи капельку воску на поверхню яйця, можна намалювати крапку або краплю. Сьогодні маємо новаторське використання традиційних орнаментальних композицій та колористики воскових розписів.

Тетяна Коломійчук розповіла про особливості написання лемківських писанок, представила книги про традиції та сучасні тенденції. Упродовж майстер-класу допомагала всім учасникам у творенні їх власних писанок.

П. Тетяна зазначила: «Це гарна традиція, яку українцям варто популяризувати. Техніка написання дуже проста, її швидко може освоїти кожен. Чим більше цвяшків різних розмірів, тим цікавіше працювати, експериментувати з узорами. І з покоління в покоління переносити закодовані в орнаментах писанок символи».

«Сьогодні ще не всьому навчився. Це цікавий творчий процес, – поділився враженнями Олександр Крижановський, студент факультету туризму ЛДУФК, – Оскільки зараз я на першому курсі, то з радістю приходитиму на такі заходи».

А от Роман Девіняк переконливо сказав: «Цього року особлива атмосфера, хоча вже не вперше беру участь у майстер-класі з писанкарства. Адже малювали ми лемківську писанку, а в ній свої символи. Це безцінні традиції нашого народу, які повинні передаватися кожному поколінню».

«Подія універсальна тим, що прийшли і маленькі, і дорослі. Тетяна Коломійчук навчила використовувати лампадки для розігрівання воску, застосовувати цвяшки. Словом, було чому повчитися у мудрої, творчої людини. А спілкування в процесі оформлення писанки важить більше, ніж сам процес і навіть результат. Цей майстер-клас, як своєрідна терапія. Видається, що всі учасники за кілька годин навчання писанковому мистецтву стали добрішими й сильнішими», – мовила Олена Падовська, кандидат наук з мистецтвознавства, доцент кафедри олімпійської освіти.

І справді, подія об'єднала дошкільнят, учнів, студентів, громадських діячів, досвідчених майстринь і молодих творчих людей. Дійство відбулося за участю Студентської ради Львова. Зокрема, студентів не лише ЛДУФК, але й ЛНУ ім. Івана Франка, Львівського державного університету внутрішніх справ, Львівського державного університету безпеки життєдіяльності.

Малюймо писанки лише в хорошому настрої і з великою радістю плекаймо це дивовижне мистецтво, аби у певний момент створити власний великодній шедевр.

Іванна ЛИТВИНЕЦЬ
культурно-мистецький відділ