Наталія Музичук: «Грати в реальні шахи та шахи-онлайн – суттєва різниця»

Наш сайт доволі детально інформував про усі шість ігрових днів великого шахового командного турніру – Онлайн Кубка націй-2020. На жаль, на ньому невдало виступили випускниці Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського, найкращі на сьогодні вітчизняні шахістки – сестри Анна та Марія Музичук, котрі в останні роки стабільно утримують позиції у ТОП-10 міжнародного рейтингу ФІДЕ. Цього разу рідні сестри грали за різні команди: Анна у складі збірної Європи усі свої п’ять партій онлайн-турніру завершила унічию, а її молодша сестра Марія, виступаючи за команду Решти світу, чотири рази підписала мирову й тричі програла.

Оскільки розчаровані своїм виступом дівчата не виявили бажання спілкуватися, дещо прояснила ситуацію їхня мама-тренер Наталія Музичук, котра вищу освіту також здобула у ЛДУФК. Більше того, саме наш вищий навчальний заклад став початком створення шахового сімейства Музичук, бо саме під час навчання Наталія познайомилася зі своїм майбутнім чоловіком Олегом Музичуком, молодим і перспективним волейболістом із Сокаля, який лише у студентські роки закохався не лише в Наталю, але і в її улюблену гру – шахи. Створивши сім’ю, 1990 року у подружжя народилася донька Анна, а ще через два роки – її молодша сестричка Марія. Завдяки невтомній праці та неймовірним зусиллям насамперед батьків тепер про цих чарівних і розумних дівчат зі Стрия знає увесь світовий спортивний бомонд та чимало пересічних громадян.

– Зрозумійте дівчат, вони засмучені й розчаровані, тому не мають настрою спілкуватися, – розповідає їхня мама, заслужений тренер України Наталія Музичук. – З чим це пов’язано? Вони самі не розуміють. Пояснюють, що грати в реальні шахи та шахи-онлайн – суттєва різниця. Через монітор дуже швидко втомлюються очі. Можливо, через це у них виникала чимала кількість помилок. Вони ніколи до цього не грали в шахи-онлайн. Відчувши це у цьому швидкоплинному турнірі, Аня та Марія зробили висновок, що це інший вид спорту, різновид шахів. До такої гри треба адаптуватися й звикнути. Якщо Аня ще більш-менш зіграла у свою виважену гру й просто не змогла реалізувати незначну перевагу над суперницями у багатьох партіях, то Марія допустила аж занадто багато помилок, що їй не притаманно у грі в реальні шахи. Зважаючи на те, що через пандемію перенесли усі основні турніри, не знаємо як готуватися у подальшому – до гри в онлайн чи в реальні шахи? Сподіваюся, що усе це минеться й дівчата, як і раніше, тішитимуть нас своїми здобутками, граючи в реальні шахи.

– Чи вплинув виступ дівчат на їхній рейтинг ФІДЕ?
– Ні, рейтинг не обраховувався.

– А як формувалися команди?
– Це прерогатива ФІДЕ. Ми ніяк не могли вплинути на ситуацію. Тому дівчата опинилися у різних командах. Такі запрошення вони отримали від ФІДЕ й погодилися грати.

– Зважаючи на карантин, як часто ви бачитеся з доньками, які мешкають у Львові, а ви з чоловіком Олегом – у Стрию?
– Приблизно раз у десять днів їздимо автомобілем у Львів до дівчат, чистої джерельної води завеземо їм та ще деяких смаколиків.

– Успіхів вам у подальшому...
– Дякуємо – усе буде добре.

Розмовляв Роман Цюняк