Теоретичний семінар «Від сокільсько-січового руху до Акту Злуки УНР і ЗУНР» (Фото)

У середу 23-го жовтня 2019 року, у Львівському обласному будинку учителя (вулиця Коперника, 42) відбувся черговий Теоретичний семінар до Дня захисника України для спеціалістів відділів освіти, вчителів історії, предмету «Захист Вітчизни», фізичного виховання. Захід відбувся в рамках співпраці кафедри олімпійської освіти Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського та Львівського обласного будинку учителя і був приурочений 125-річчю від заснування українського товариства «Сокіл» і 100-річчю Акту Злуки Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки.

У вступній частині семінару слово мала завідувач музейним відділом ЛОБУ п. Віра Романчак, розповівши про ініційовані Міністерством освіти і науки України аспекти реформування освітнього процесу в школі, а також про національне відродження української освіти в добу ЗУНР.

Кандидат історичних наук, доцент кафедри олімпійської освіти ЛДУФК ім. І. Боберського Андрій Сова у доповіді «Становлення і розвиток парамілітарного руху в Галичині напередодні Першої світової війни» на основі періодики «Вісти з Запорожа», «Діло», «Ілюстрована Україна»; архівних документів, видань «Сокола-Батька»; звітів Академічної гімназії у Львові; праць Івана Боберського; фотографій та документів з приватного архіву Степана Гайдучка (м. Львів); спогадів активних учасників стрілецького руху висвітлив внесок Івана Боберського у становлення і розвиток стрілецького руху в Галичині напередодні Першої світової війни. Останній, будучи головою українського гімнастичного товариства «Сокіл-Батько» у 1908–1918 рр., брав активну участь у створенні стрілецьких осередків, купівлі інвентарю, підготовці відповідних фахівців, проведенні спортивних змагань зі стрільби тощо. Широкої популярності серед молоді набули замітки та навчально-методична праця Івана Боберського «Стрілянє до влучі» (1913). Ще одним його досягненням була розробка та уніфікація термінології зі стрільби. «Треба віддати належне сумлінній праці Івана Боберського, Кирила Трильовського, Сеня Горука, Степана Гайдучка та ін., адже невдовзі чимало членів молодіжних організацій, які пройшли стрілецький вишкіл, поповнили лави Легіону Українських Січових Стрільців, брали активну участь у розбудові Західно-Української Народної Республіки, воювали у лавах Галицької Армії тощо», – резюмував доповідач.

У другій частині семінару присутні оглянули невідомі фотографії з приватного архіву професора тіловиховання, журналіста, редактора, громадського та культурно-просвітнього діяча, вояка Галицької Армії, учня і послідовника «Батька українського тіловиховання» Івана Боберського, поціновувача української старовини Степана Гайдучка (1890–1976), які ілюструють перебіг польсько-української війни 1918–1919 рр., де українці здобували свою державність та суверенітет. Андрій Сова надав коротку історію формування фотоархіву та розлогі коментарі до кожної світлини.

На завершення семінару відбулася презентація поштівок, присвячених українським руханково-спортовим товариствам «Сокіл» та «Січ».

Присутні змогли поставити доповідачам чимало питань та обговорити різні аспекти патріотичного виховання української молоді на сучасному етапі державотворення.

Віра Романчак, Андрій Козира
Фотографії з архіву Андрія Сови