У ЛДУФК відбувся вебінар про академічну доброчесність

У вівторок, 23-го березня 2021 року, у Львівському державному університеті фізичної культури імені Івана Боберського провели онлайн-вебінар «Академічна доброчесність – запорука якісної освіти», присвячений 75-річчю вишу. Модерувала зустріч кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент кафедри теорії спорту та фізичної культури Христина Хіменес.

Зі вступним словом виступила доктор наук з фізичного виховання і спорту, професорка кафедри теорії спорту та фізичної культури, голова комісії ЛДУФК імені Івана Боберського з моніторингу якості освіти Аліна Передерій, наголосивши на важливості академічної доброчесності як невід’ємного компоненту освіти і особливостях регулювання цього питання на законодавчому рівні.

У заході взяли участь гаранти освітніх програм нашого Університету – доктор наук з фізичного виховання і спорту, завідувач кафедри теорії спорту та фізичної культури, професор Юрій Бріскін та доктор наук з фізичного виховання і спорту, професорка кафедри теорії та методики фізичної культури Юлія Павлова, а також доктор наук з фізичного виховання і спорту, професор кафедри теорії спорту та фізичної культури Мар’ян Пітин; доктор наук з фізичного виховання і спорту, доцент кафедри фізичної терапії та ерготерапії Катерина Тимрук-Скоропад; кандидат наук з фізичного виховання і спорту, доцент кафедри спортивних та рекреаційних ігор Володимир Левків.

Були присутніми аспіранти всіх спеціальностей ЛДУФК імені Івана Боберського (017 – «Фізична культура», 014 – «Середня освіта (за предметними спеціалізаціями)», 242 – «Туризм», 227 – «Фізична терапія, ерготерапія»), а також здобувачі освітньо-наукового ступеня PhD.

Запрошеним спікером вебінару був директор з розвитку компанії Plagiat.pl в Україні Максим Маєвський, який відзначав успішний досвід нашої країни у здійсненні різних заходів для утвердження академічної доброчесності. Зокрема, 42 Стаття Закону України про вищу освіту містить детальні роз’яснення щодо академічної доброчесності та порушень, які можуть її нівелювати. Отож, академічна доброчесність – це сукупність етичних принципів та визначених законом правил, якими мають керуватися учасники освітнього процесу під час навчання, викладання та провадження наукової (творчої) діяльності з метою забезпечення довіри до результатів навчання та/або наукових (творчих) досягнень.

Максим Маєвський розповів про антиплагіатну систему StrikePlagiarism.com, яка здійснює технічну експертизу текстових співпадінь і надає інформацію про можливі маніпуляції з текстом, обсяг знайдених подібностей. Автори часто здійснюють нечесні спроби зробити текст авторським, щоб його не можна було відрізнити від оригінального, наприклад замінюють літери, перефразовують. Тому різноманітні інформаційні заходи з академічної доброчесності мають бути популярними і спонукати до правильного оформлення своїх праць; рекомендовано залучати до аналізу академічного письма фахівців, експертів в певних галузях знань.

Загалом зустріч була корисною і мотиваційною, адже саме якісні дослідження й напрацювання можуть збагатити освітню й наукову галузь України.

Іванна Литвинець,
аспірантка ЛДУФК імені Івана Боберського