У Львові розпочато підготовку до відзначення 100-річчя з Дня народження Віктора Чукаріна

За активної участі керівництва відділення НОК України у Львівській області, Львівської обласної федерації гімнастики, кафедри гімнастики Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського, тренерів дитячо-юнацьких спортивних шкіл Львова, де культивується гімнастика, ветеранів спортивної гімнастики відбулася ініціативна зустріч з підготовки до відзначення поважного ювілею унікальної постаті світового, українського та львівського спорту. Йдеться, зокрема, про відзначення 100-річчя від дня народження одного з найкращих гімнастів світу, абсолютного чемпіона Ігор Олімпіад 1952 та 1956 років, володаря 11 олімпійських медалей, в тому числі дев’яти золотих; заслуженого майстра спорту, заслуженого тренера України Віктора Івановича Чукаріна – одного з найвідоміших випускників та викладачів нашого Університету.

Участь в обговоренні попереднього плану дій взяли Олег Бубела, Оксана Вацеба, Людмила Короленко, Аліна Сениця, Галина Орбан, Інга Бірюшова, Костянтин Петренко та інші, які дійшли спільної думки, що основні святкування з відзначення ювілею Віктора Івановича мають відбутися восени поточного року та окреслили можливості проведення у Львові наступних заходів:

• представницького турніру-меморіалу пам’яті Віктора Чукаріна (з міжнародним Гран-Прі у змаганнях на брусах, що були улюбленими Віктором Чукаріним);

• проведення Всеукраїнської урочистої гімнастичної Академії, наукового «круглого столу», семінару тренерів та арбітрів зі спортивної гімнастики;

• випуску спеціального тематичного конверта зі спеціальним поштовим погашенням;

• перегляду кінофільму «Атлети століття. Віктор Чукарін», підготованого ще одним знаменитим представником львівського спорту, учасником Ігор Олімпіади 1956 року, талановитим журналістом Фарідом Досаєвим;

• зустрічей із членами великої родини Віктора Івановича Чукаріна;

• можливостей присвоєння імені Віктора Чукаріна спортивному корпусу ЛДУФК по вулиці Дудаєва;

• обміну представницькими делегаціями із взаємним відвіданням міст Львова та Маріуполя;

• відзначення праці нинішнього покоління фахівців спортивної гімнастики тощо.

Під час такої робочої зустрічі було домовлено про створення організаційного комітету та формування плану з підготовки й відзначення славної дати в історії олімпійського спорту України.

Зауважимо, що такий план відкритий для доповнення усім любителям спортивної гімнастики й шанувальникам спортивних досягнень Віктора Чукаріна. Тож запрошуємо усіх бажаючих подавати свої пропозиції для гідного вшанування у Львові 100-річчя від дня народження найтитулованішого львівського олімпійця! З пропозиціями просимо звертатися до заступниці голови-відповідального секретаря відділення НОК України у Львівській області Оксани Вацеби.

ДОВІДКА

Чукарін Віктор Іванович (9 листопада 1921, Донецька область – 25 серпня 1984, Львів) – видатний український гімнаст, один з найкращих гімнастів світу, абсолютний чемпіон Ігор Олімпіад 1952 та 1956 років, володар 11 олімпійських медалей, в тому числі дев’яти золотих; чемпіон світу 1954 року, багаторазовий чемпіон колишнього СРСР, багаторічний завідувач кафедри гімнастики Львівського державного інституту (нині університету) фізичної культури; заслужений майстер спорту, суддя, заслужений тренер України.

Віктор Чукарін народився в селі Красноармійське на Донеччині. Дитячі та юнацькі роки пройшли у Маріуполі, куди родина переїхала після його народження. Захоплення спортивною гімнастикою передалося Віктору від шкільного вчителя Віталія Полікарповича Поповича. Згодом був Маріупольський металургійний технікум, але любов до гімнастики привела до Київського технікуму фізкультури. В 19 років Віктор Чукарінстав переможцем чемпіонату України в Харкові, виконавши норматив майстра спорту. Далі – Друга світова війна, яка немилосердно відобразилася на його долі: у вересні 1941 року в бою під Полтавою боєць Чукарін контуженим потрапив у фашистський полон. В’язень 17-ти концентраційних таборів, в тому числі «Бухенвальду» з номером «10491», у 1946 році зі своєю гімнастичною мрією опинився в новоутвореному інституті фізкультури у Львові. Саме зі Львова під орудою тренера Петра Собенка розпочалося його сходження до Олімпійських вершин, саме у Львові завершився його життєвий шлях...

Похований Віктор Іванович на Личаківському цвинтарі Львова, де на могилі встановлено бронзове погруддя авторства скульптора Якова Чайки. На його честь у Львові й Маріуполі названо вулиці. За життя Віктора Чукаріна у німецькому місті Домбостон місцевою громадою було облаштовано музей видатного спортсмена, про що є окрема життєва історія.

За матеріалами Відділення НОК України у Львівській області