Вікторина «Мова – душа народу» (Фото)

У рамках відзначення Міжнародного дня рідної мови у Львівському державному університеті фізичної культури імені Івана Боберського в середу, 26-го лютого, відбувся ХІІІ студентський конкурс-вікторина «Мова – душа народу». Дійство організували кафедра української та іноземних мов і культурно-мистецький відділ за сприяння студентського профспілкового комітету.

Канвою події були уривки поезії Лесі Українки, оскільки напередодні, 25-го лютого, відзначали 149-ту річницю від її народження. Завдяки творчості Лариси Петрівни Косач – саме таким є справжнє ім’я великої письменниці, українська література зайняла одну з найвищих позицій у світовій культурі, а про українців і Україну заговорили у всьому світі.

Вікторина складалася з шести етапів, під час яких учасники презентували свої команди, відповідали на запитання, пояснювали значення фразеологізмів та неологізмів, представляли публічні виступи і дивували найяскравішими талантами у творчому конкурсі.

У журі працювали завідувач кафедри української та іноземних мов, доцент Ольга Василівна Романчук, кандидат біологічних наук, професорка кафедри біохімії та гігієни, авторка багатьох поезій Марія Григорівна Сибіль, доктор історичних наук, професор кафедри хореографії та мистецтвознавства, український письменник Дмитро Дмитрович Білий.

«Поки є мова – є народ, є ми. Колись Іван Франко сказав, що в українській літературі єдиний чоловік – це Леся Українка, зважаючи на її силу і різносторонність таланту. Тому сьогодні нагадаю уривок із вірша поетеси: «Слово, чому ти не твердая криця, що серед бою так ясно іскриться? Чом ти не гострий, безжалісний меч, той, що здійма вражі голови з плеч?». Леся Українка написала ці рядки в 1896 році, коли українці не мали держави і не могли боротися. Єдиною можливістю боротьби була мова. Поетеса наголошувала, що мова може бути сильнішою за будь-яку зброю, за будь-яку крицю і мечі», – наголосив на початку вікторини професор Дмитро Білий.

Під час заходу дуже яскравими були виступи театрального гуртка культурно-мистецького відділу (режисер – Зоряна Грегорійчук). Зокрема, усі барви акторської майстерності і виразності глядачі побачили у постановці «Ріпка» за мотивами твору Івана Франка. Її виконали Ігор Січ, Марія Артемчук, Діана Радюк, Катерина Ушакова, Тетяна Притулка та Зоряна Грегорійчук. Глядач ще довго не відпускав талановитих студентів Університету, вітаючи їх теплими оваціями.

Поезію Лесі Українки «Слово, чому ти не твердая криця» декламували Марія Збирко, Валентина Ковальчук і Галина Осадців. Також було представлено гумореску Павла Глазового «Кухлик» у виконанні Марії Артемчук, Ігоря Січі та Діани Радюк.

В результаті наполегливих старань, подолавши всі шість етапів вікторини, бронзовими призерами стала команда «Незламні» факультету туризму (спеціальність – «Готельно-ресторанна справа»): Віталій Мельничук (капітан), Христина Онисько, Валентина Лиходій, Христина Петричка і Соломія Шидловська.

Срібними призерами помандрували додому учасники команди «Фахівці» факультету фізичної терапії та ерготерапії: Олена Лучинець (капітан), Андріяна Гавронська, Христина Лещук, Данило Діжак і Марта Кіщак.

А лаври переможців приміряли учасники музичної та співочої команди «Солов’ї нації» факультету педагогічної освіти (спеціальність – «Фізична культура»): Єва Журенко (капітан), Михайло Барщак, В’ячеслав Федюк, Анастасія Левко, Ірина Загарук і Віталій Беднарчук. Всі команди отримали солодкі торти, а переможці ще книги українських авторів.

На завершення Ольга Василівна Романчук висловила вдячність учасникам дійства і глядачам, особливо за театралізовану «Ріпку» Івана Франка, яку назвала «найкращою в моєму житті».

Зазначимо також, що особливо натхненною частиною програми була авторська поезія професорки Марії Сибіль, яка своєю змістовністю і неповторністю спонукає любити українське слово і плекати рідну мову: «Тож сонцем день світи, але світи так світло, світи і спопеляй усіх, хто непривітний до України й знай: ти – всемогутня, мово! Ти маєш силу й міць!».

Іванна Литвинець,
культурно-мистецький відділ