До Дня Соборності України

"Від нині на всіх українських землях розділених віками,
 Галичині, Буковині, Закарпатській Русі й Наддніпрянщині
 буде єдина, велика Україна"

Текст Універсалу Директорії
Української Народної Республіки
22 січня 1919 року

20 січня 2012 року у Львівському державному університеті фізичної культури відбулося Урочисте засідання з нагоди Дня Соборності України. Серед присутніх були викладачі, студенти та ректорат ЛДУФК. Із цим визначальним Днем в історії України присутніх привітав ректор ЛДУФК, професор Євген Приступа, проректор з виховної роботи Ярослав Тимчак та завідувач кафедри гуманітарних дисциплін, історик, професор Олег Полянський, який зробив ретроспективний огляд цієї події. Особливим відлунням того часу став перегляд музичного відеокліпу Олега Скрипки "Катерина".

Україна соборна чи регіональна?

В українському історичному календарі 22 січня має особливе смислове навантаження. Цього дня 1918 року IV Універсалом Центральної ради було проголошено незалежність Української Народної Республіки, а наступного – 1919 року відбувся Акт Злуки – об’єднання УНР та ЗУНР в одну державу. Взагалі, проблема соборності українських земель виникла у зв’язку з їх загарбанням іноземними державами. В ході Національно-визвольної війни середини ХVІІ ст. гетьман Б.Хмельницький чи не вперше порушив цю проблему, розглядаючи західно-українські землі, як складову частину своєї держави. Соборними бачили українські землі члени “Руської трійці” та Кирило-Мефодіївського братства. А в час революції 1848 р. Головна Руська Рада – політична організація західних, українців, опублікувала в газеті “Зоря Галицька” свою Декларацію про єдність Наддніпрянської та Наддністрянської України.

В подальшому ідея соборності українських земель постійно буде порушуватись українськими громадсько-політичними діячами, письменниками. Ця ідея з особливою силою прозвучить у праці М.Міхновського “Самостійна Україна”, а також програмних документах українських політичних партій. Спроба її реалізації буде зроблена власне 22 січня 1919 р., але до практичного втілення, на жаль, не дійде. Поразка Української національної революції 1917-1921 рр., приведе до чергового розчленування українських земель на чотири окуповані частини. Саме тому основною метою боротьби Української Військової Організації й Організації Українських Націоналістів стане здобуття Української Самостійної Соборної Держави. Як не парадоксально, а соборність більшості українських земель, буде здійснена внаслідок їх входження до складу Радянської України у 1939-1945 рр.

Сьогодні проблема соборності України залишається актуальною не в розумінні територіальної єдності, а єдності духовної населення різних регіонів України. Адже, на жаль, в громадян нинішньої України немає спільної історичної пам’яті, традицій, національних героїв, вони по-різному оцінюють історичне минуле й сучасність, мають різні уявлення про шляхи розвитку й цивілізаційні орієнтації майбутньої України. Тому є підстави говорити про територіальну соборність українських земель, а от про соборність духовно-культурну, поки-що, можемо лише мріяти. І це різнобачення стосується не лише політичної еліти, а й всього населення України. Формування єдиної модерної української нації триває.

Олег Полянський, професор,
завідувач кафедри гуманітарних дисциплін