Команда Андрія Гітченка посунула «Динамо» на третє місце футбольного чемпіонату УПЛ (Фото, відео)

За підсумками 29-го туру чемпіонату України з футболу сезону-2019/2020 серед команд Прем’єр-ліги, у складах яких грає низка представників Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського, а ФК «Олександрія» на посаді головного тренера очолює Володимир Шаран, який вищу освіту здобув у стінах нашого вишу, максимально загострилася інтрига в боротьбі за другу позицію, яка дозволяє взяти участь у кваліфікації Ліги чемпіонів УЄФА наступного сезону.

«Львів» – «Ворскла» – 2:2

Голи: Яковеллі, 55, Борзенко, 75 – Челядін, 8, Кравчук, 89.

І у ПФК «Львів», і у «Ворсклі» на позиції лівого захисника грають випускники Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського – Андрій Бусько та Павло Ребенок відповідно. Втім, у звітній зустрічі жодного з них не було навіть у заявці. Андрій продовжує відновлюватися після травми, а Павло, як і решта його партнерів по головній команді полтавського клубу, пропускав гру, аби краще підготуватися до фіналу Кубка України з київським «Динамо», який відбудеться в найближчу середу, 8-го липня, на полі ОСК «Металіст» в Харкові.

Рішення Максимова залишити основну команду в Полтаві та готуватися до кубкового фіналу з «Динамо» вболівальники сприйняли по-різному. Але після гри стало зрозуміло, що все правильно зробили полтавці. Під керівництвом Віталія Косовського молодь «біло-зелених» отримала безцінний досвід, порадувавши хорошою грою й інтригою до останніх секунд, і заодно створила сенсацію у 29-му турі УПЛ. «Львів» відверто не очікував подібного нахабства від резерву «Ворскли».

З місця в кар’єр почали гру молоді полтавці, буквально оглушивши львів’ян. Кілька розвідувальних атак вийшло у «Ворскли», і вже на 7-й хвилині м’яч потрапив до Челядіна, потім послідував удар. Кажуть – все геніальне просто, так вийшло і з цим голом. Пас з флангу, удар з центральної зони приблизно з 17-ти метрів і м’яч опинився в сітці – 0:1.

«Синьо-золоті» виявилися не готові до такого розвитку подій – мабуть чекали, що юні опоненти відразу капітулюють перед ними. Взагалі довго львів’яни звикали до поля, а може придивлялися або вивчали суперника. Полтавська молодь діяла максимально практично, зосередившись на обороні, організовуючи контратаки. Добре стріляв Козиренко, а також Власов був активний на правому фланзі – він з хорошою швидкістю, одного разу ледь не вийшов на очне побачення із Сарнавським, але не вистачило досвіду.

Звичайно, більше гру контролював «Львів», хоча часом здавалося, не знають, що робити з м’ячем львів’яни. Хороші удари наносили Яковеллі, Алваро, Кравчук і Татарков. Двічі Ісенко легко справлявся, ще два удари виявилися неточними. Але не виходили багатоходові комбінації, не вистачало агресії, було незрозуміло, за рахунок чого команда Цецадзе може дотиснути суперника.

На самому початку другого тайму Богунов та Бопесу створили дуже небезпечний момент, захисники не встежили і Бопесу пробивав з меж штрафного, потрапивши в сітку із зовнішнього боку. Львів’яни істотно додали і включили швидкості, заробили фланги і обороні «Ворскли» довелося дуже непросто.

Рахунок став рівним після банальної помилки захисника номінальних гостей. Павлюк завозився з м’ячем перед своєю штрафною площею і його пограбували більш досвідчені суперники: Яковеллі опинився на ударній позиції і хитро перекинув Ісенка. Голкіпер тільки ввів м’яч в гру і ще не встиг повернутися в рамку, коли бразилець майстерно розібрався в ситуації – 1:1.

Зобов’язані були знову виходити вперед ворскляни після кутового і програної верхової боротьби захисниками номінальних гостей. М’яч потрапив до Челядіна, який сходу пробив і м’яч пролетів поруч зі стійкою. Відзначимо, що свою гру продовжували показувати підопічні Косовського – не феєрили, не ризикували, але виглядали організованою, монолітною командою, яка гідно виглядає в дорослому футболі.

Намагалися відповідати полтавці атакою на атаку, хоча моментів було більше у господарів. Ренан не використав вихід один на один з Ісенком, потім Шина забив з офсайду, на що пішов хороший удар від Власова. І все ж «Львів» вийшов вперед – в штрафній «біло-зелених» запанував хаос, Татарков і Богунов не змогли пробити Ісенка, але м’яч опинився у Борзенка, який головою переправив його у ворота – 2:1.

Надалі пішов обмін уколами і свої чудові моменти не реалізували Козиренко і Татарков, але зате Кравчук з меж штрафного переграв Сарнавського і захисників – 2:2. Неймовірний розвиток подій, полтавці зберегли сили і продовжували атакувати до останніх хвилин зустрічі. В ендшпілі ще два геніальних моменти було створено. Спершу Богунов пробивав і влучив у руку захиснику, арбітр не помітив очевидного фолу і не призначив пенальті. А потім чотири гравці «Ворскли» вибігли на одного Сарнавського, однак Бугаєнко не кращим чином скористався цим шансом, пробивши поруч з каркасом.

Результативна нічия з рахунком 2:2, напевно, справедливий підсумок. «Львів» точно не награв на перемогу, а «Ворсклі» трохи не вистачило досвіду.

«Динамо» – «Шахтар» – 2:3

Голи: Вербіч, 51, Де Пена, 68 –
Степаненко, 31, Коноплянка, 39, А. Патрік, 72.

Обидва наставники здивували стартовими складами. У киян чомусь у воротах опинився Бойко, а не Бущан; в центрі оборони вийшли Кадірі і молодий Сирота; на цей раз Піваріч, а не Караваєв замінив травмованого Миколенка зліва в обороні; Циганков через ушкодження не зміг взяти участь в зустрічі, тому на фланзі півзахисту з’явився Цітаішвілі; Русин повернувся в старт, а Шапаренко зайняв позицію центрхава.

Луїш Каштру взагалі випустив напіврезервний склад. У воротах поєдинок провів Трубін, а тріо атакуючих хавбеків склали Соломон, Антоніо і Коноплянка. Здивувала і лінія оборони, де знайшлося місце дебютанту Вітао в парі з Матвієнком (в центрі), Додо і Болбат – флангові.

Про перший тайм, якщо чесно, писати багато не хочеться. Обидві команди ніби відчували, що немає жодної турнірної інтриги в цьому поєдинку. Хоча у «Динамо» зараз йде дуже спекотна сутичка за другий рядок із «Зорею» та «Десною». Відсутність вболівальників по для всіх відомій причині лише додавало сірості протистоянню.

Команди по черзі контролювали м’яч і на стартових хвилинах запам’яталися двома непоганими моментами: динамівець Бойко з великими труднощами впорався з потужним ударом Алана Патріка майже по центру; а на іншій половині поля Цітаішвілі отримав час і простір на правому напівфланзі, але заплутався: подавати на Буяльського чи пробивати в «дев’ятку» – в результаті не вийшло ні те, ні інше.

А потім «Шахтар» забив двічі. Обидва голи прийшли з центральної зони. У першому випадку феєрія Степаненка: забрав м’яч у Буяльського з Сидорчуком, після удару Болбата і рикошету від Тараса снаряд влучив у стійку і опорник першим же опинився на добиванні. Незабаром другий гол забив Коноплянка, взявши м’яч під улюблену праву і зарядивши під стійку – 2:0.

У перерві Михайличенко зняв Русина, перемістивши Вербіча на позицію в нападі. Це принесло практично блискавичний ефект: Цітаішвілі виконав подачу, Шапаренко пробив в Трубіна, а Беньямін зіграв на випередження у воротарському «Шахтаря» – 2:1.

Тут же кияни створили ще кілька цікавих моментів: Цітаішвілі з середньої дистанції перспективно пробивав, а несподіваний рикошет тільки додав перцю – поруч зі стійкою. А Де Пена з кутового намагався закрутити відразу в рамку – і мало не потрапив.

Київ тримав м’яч, але не можна сказати, що «Шахтар» зупинився. «Гірники» начебто контролювали хід матчу, проте несподівано пропустили другий: Сирота видав дивовижний закид на Де Пену і Карлосу залишалося просто перекинути Трубіна, який помилився з виходом із воріт – 2:2.

Інтрига? Ні. Тайсон, вийшовши на заміну, одним з перших торкань зробив результативну дію: поки вся оборона «Динамо» дивилася за бразильцем, той зробив розрізний пас на Алана Патріка, який пробив повз Бойка. 3:2 – чергова перемога чинного чемпіона над своїм найбільш принциповим суперником на внутрішній арені.

«Десна» – «Колос» – 5:1

Голи: Будківський, 9, Фаворов, 37, 78 (пен.), Старенький, 87,
Тотовицький, 90+1 – Кожушко, 89.

Як і очікувалося, «Десна», центр оборони якої традиційно цементував Андрій Гітченко, який вищу освіту здобув у ЛДУФК, впевнено взяла три очки в домашньому матчі проти аутсайдера верхньої шістки. «Колос» отримав шанс показати себе тільки коли все вже було вирішено.

Олександр Рябоконь дав відпочити втомленому Філіппову, замість якого на вістрі з’явився Хльобас. Заміна себе виправдала майже відразу. Вже на 9-й хвилині екс-форвард «Динамо» в один дотик навісив з лівого флангу точно на голову Будківському, який без перешкод пробив у протихід Волинцю – 1:0.

В цілому «Десна» розривала лівий край, як хотіла. Сильний матч видав Орест Кузик, який по-хорошому награв на гол, але уродженцю Львова трохи не пощастило. Також звідти загрожували воротам Хльобас і капітан «Десни» Фаворов, на чиїй основній позиції праворуч на цей раз вийшов Конопля.

«Колос» вибирався на чужу половину фрагментарно, заледве зв’язував воєдино кілька передач, і до того ж в Андрія Богданова не пішли стандарти. Як результат – моментів у гостей майже не було. Згадати можна лише потужний удар Лисенка в руки Пасту, та ще простріл Морозка, після якого Тамм ледь не зрізав м’яча у свої ворота.

Інша справа – «Десна». Господарі грали легко, з запасом, що лише підтвердив другий м’яч, який Денис Фаворов забив шикарним ударом в дотик метрів з 27-ми. Шедевр!

Хльобас міг знімати всі питання ще перед перервою, але після сольного прориву трохи не влучив у ближній кут. Потім ще Кузик спочатку другого тайму прорвався на ворота під кутом, але на висоті був Волинець. І лише після того, як «Десна» остаточно заспокоїлася, «Колос» почав піднімати голову.

Одна атака, друга, третя – і в підсумку навіть пару моментів гостям створити вдалося. Лисенко разок приклався з лівої, Смирний і Костишин гостро прострілювали. Але який в тому сенс, якщо реалізація на нулі? «Десна» в першій же вилазці на 62-й хвилині була ближче до голу – удар Кузика з рикошетом прийняла на себе штанга. А ще через чверть години невгамовний Орест ще й пенальті заробив, накрутивши захисника один в один. Фаворов з точки пробив максимально елегантно. Якщо ви не знали, як виглядає перевага в класі, то це якраз вона і є.

У кінцівці команди забили ще три м’ячі в пропорції два до одного, але глобально на результат це вже ніяк не вплинуло. Хіба що сухий лист Тотовицького треба відзначити – красиво вийшло.

Додамо, що завдяки цьому розгрому «Десна» обійшла в таблиці київське «Динамо» – тепер у обох команд по 55 очок, але у киян гірші додаткові показники.

«Зоря» – «Олександрія» – 2:2

Голи: Хомченовський, 45, Юрченко, 54 (пен.) –
Лучкевич, 19, Третяков, 76 (пен.).

Наставник «Зорі» Віктор Скрипник зміг здивувати ще до матчу, випустивши несподіваний склад. По-перше, на лавці опинився найкращий бомбардир клубу Богдан Лєднєв, а місце у воротах зайняв 20-річний дебютант Дмитро Мацапура. Можливо, голкіпер занадто перехвилювався, так як частина провини за перший пропущений гол лежить саме на ньому. Безбородько протягнув м’яча з центру поля, а Мацапура вирішив вибігти йому назустріч. Форвард поставив корпус і викотив круглого під удар Лучкевичу, який легко відправив його у ворота. Радість гостей тривала секунди, так як гол був відмінений через офсайд.

А далі сталася вже знайома всім картина. Катерина Монзуль, яка в день гри святкувала свій день народження, почала слухати підказки арбтітра VAR Віталія Романова, після чого все ж вказала на центр поля, давши зрозуміти, що гол зарахований. Епізод, як мінімум, спірний, так як якісного повтору глядачі біля екранів не дочекалися, а судити з побаченого – складно. Сподіваємося, що експерти дадуть свою оцінку вже після матчу.

«Зоря» не на жарт підвищила темп, але всі потуги розбивалися об масовану оборону суперника. Потрібно визнати, що гравці «Олександрії», вишикувавшись в три ряди у штрафній, діяли практично зразково, не допускаючи небезпеки біля своїх воріт. Не дотерпіли вони буквально трохи, пропустивши, що називається, в саму роздягальню. Справедливо, що забив Хомченовський, який був найбільш заведеним гравцем всієї першої половини. «Десятка» луганчан змістився з правого флангу і, в стилі Роббена, завдав удар в дальній кут від Паньківа. Тож відпочивати команди пішли за рівного рахунку – 1:1.

Не встигли футболісти нормально розбігатися в другій половині, як знову Катерина Монзуль звернулася до VAR, причому на цей раз особисто вирушила дивитися епізод. Випускник факультету педагогічної освіти нашого Університету Роман Вантух, не будучи першим на м’ячі, порушив правила проти Кабаєва в своїй штрафній. Віддамо Катерині належне, на нашу думку, вона прийняла абсолютно правильне рішення, вказавши на 11-метрову позначку. Штатний пенальтист «Зорі» Юрченко пробив впевнено і луганчани повели в рахунку – 2:1.

Здавалося б, що саме час «Олександрії» почати атакувати, так як з середини першого тайму вони лічену кількість разів вибігали вперед, сконцентрувавши сили на обороні. Але чи то у команди Володимира Шарана, який, нагадаємо, диплом про вищу освіту здобув у ЛДУФК, не було сил, чи то господарі настільки завелися після забитого, але саме футболісти Віктора Скрипника проявляли активність попереду, раз по раз турбуючи Паньківа. Активним був Кабаєв, який і сам встигав бити по воротах, і на партнерів пасував вчасно. Найбільш реальний шанс упустив Юрченко, який в дотик пробивав після прострілу Хомченовського. Неймовірної сили удар пролетів поруч зі штангою.

А після, вже в третій раз за гру, на арену вийшов VAR. Монзуль кілька хвилин розглядала епізод боротьби Абу Ханни проти Шастала і, насолодившись повторами з різних ракурсів, прийняла рішення знову поставити пенальті, тільки вже у ворота Мацапури. І якщо по першому 11-метровому питань ні в кого не виникало, то після епізоду на 77-й хвилині гравці «Зорі» довгий час продовжували сперечатися і їх можна зрозуміти. Рішення арбітра викликає багато питань і може вплинути на результат усього чемпіонату. Як би там не було, Третьяков пробив безпомилково, встановивши остаточний рахунок зустрічі – 2:2. Так, команди дуже активно провели останні десять хвилин, а гості навіть поцілили в штангу (знову невпевнена гра молодого воротаря луганчан), але нічийний рахунок більше не змінювався.

Підбиваємо підсумки. «Зоря» провела добротний поєдинок, дві третини матчу володіючи ініціативою. Саме команда Віктора Скрипника була ближче до перемоги, про що, в принципі, говорить навіть статистика. Гості більшу частину часу грали від оборони, і в більшості епізодів робили це вдало. Можливо, десь їм і посміхнулася удача, але за нічию вони билися до останньої секунди. Луганський колектив опускається на четверте місце, але найцікавіше їх, як і всіх українських глядачів, ще чекає попереду.

«Олімпік» – «Дніпро-1» – 0:2

Голи: Супряга, 2, Булеца, 64.

У складі «олімпійців» в звітному матчі зіграли троє представників ЛДУФК: Орест Лебеденко і Назар Вербний вийшли зі старту, а Тарас Завійський з’явився на полі по ходу другого тайму...

Дніпряни приїхали до Києва не в найкращому настрої, програвши два останні гостьові матчі. Для підопічних Дмитра Михайленка ігри на виїзді взагалі в нинішньому сезоні приносять переважно негативні емоції: за останні 12 місяців за межами свого стадіону вдалося виграти тільки раз. «Олімпік» ж навпаки – не знав гіркоти поразок вже три поєдинки поспіль.

За передматчевими розкладами здавалося, що господарі знаходяться у трохи кращих кондиціях. Однак старт поєдинку розбив ці припущення: тільки почалася друга хвилина зустрічі, як гості вже повели в рахунку. Супряга досить легко у два торкання – прийняв і пробив – відправив снаряд під дальню стійку після передачі від Хобленка з правого флангу – 0:1.

Надалі «Дніпро-1» продовжив контролювати хід матчу, хоч особливих моментів не створював. «Олімпік» здорово тримав оборону, проте гра в атакуючій третині давалася донеччанам з великими труднощами. Тому рахунок на табло можна було вважати закономірним.

Головні події розгорнулися під кінець стартової 45-хвилинки, коли команди створили по одному небезпечному моменту. У гостей з негативної сторони відзначився Супряга, не реалізувавши вихід один на один. У господарів – після кутового і помилки Кліщука на виході Вербний замикав дальню стійку, але його удар заблокував Адамюк.

У другій половині нічого не змінилося. «Дніпро-1 «продовжував діяти впевненіше, а «Олімпік» більше бідував через власну гру, а не суперника. Знімати питання та інтригу в середині тайму міг Супряга, вигравши повітря у 17-річного голкіпера донеччан Чекотуна. Але підстрахував свого воротаря Вербний, вибивши м’яча зі стрічки воріт.

Проте незабаром другий м’яч у воротах «Олімпіка» все ж побував. Хобленко (який за секунду до цього був в офсайді) заробив стандарт перед штрафним донеччан, а Булеца прямим ударом забив – 0:2.

До фінального свистка у Супряги був ще один вихід один на один – цього разу під кутом. Але чемпіон світу в складі юніорської збірної України знову пробив у воротаря. До кінця матчу команди продовжили показувати динамічний футбол, а «Олімпік» створив навіть кілька непоганих моментів – донеччан підвела реалізація. Взагалі, на дві команди цього разу було досить багато не реалізованих моментів. Це одна з головних відмінностей між верхньою і нижньою шістками УПЛ.

Додамо, що поєдинок 29-го туру «Маріуполь» – «Карпати» не відбувся. Як і в минулу середу, «зелено-білі» не прибули на гру – за офіційною інформацією, через відсутність фінансів.