Конференція з нагоди 100-річчя від дня народження Анни Благітки (Фото)

У Львівському обласному будинку учителя (вул. Коперника, 42) відбулася конференція з нагоди 100-річчя від дня народження Анни Благітки (31.07.1920 – 31.10.2017) – сокілки, педагога, громадської діячки та багаторічної голови міського осередку імені К. Малицької Всеукраїнського товариства «Рідна школа», серед учасників якої був доцент кафедри олімпійської освіти Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського, кандидат історичних наук Андрій Сова.

Захід організували і провели Департамент освіти і науки Львівської облдержадміністрації та Львівський обласний будинок учителя. У вступній частині семінару слово мала завідувач музейним відділом ЛОБУ Віра Романчак. Далі Марта Благітка у доповіді «Життєпис Анни Благітки» докладно зупинилася на основних віхах життя та діяльності своєї мами. Кращому сприйняттю сприяли чисельні світлини та документи з різних епох. На слайдах можна було побачити Анну Благітку як ученицю семінарії ім. Св. Йосафата СС Василіянок у Львові, учасницю сокільського руху, в сімейному колі, педагога, суспільно-культурну діячку, доповідачку на республіканських конференціях... Розлогі коментарі до кожної світлини та різні історії з життя Анни Благітки додавали ще більшого зацікавлення. На мить чомусь подумалося, що було б добре зняти документальний фільм про цю вольову, енергійну, працьовиту, спокійну, врівноважену та надзвичайно патріотичну Українку!

Кандидат історичних наук, доцент кафедри олімпійської освіти Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського Андрій Сова у доповіді «Провідні діячі українського сокільського руху Анна та Ярослав Благітки» на основі львівської та празької періодики «Сокільські Вісти» (Львів), «Український Сокіл» (Прага), архівних документів, видань «Сокола-Батька», фотографій та документів з приватних архівів Степана Гайдучка (м. Львів) та Анни Благітки (м. Львів); спогадів активних учасників сокільського руху висвітлив внесок Ярослава та Анни Продан (у заміжжі – Благітки) у розвиток сокільського руху в Галичині напередодні Другої світової війни. Доповідач серед іншого наголосив на співпраці Ярослава Благітки та основоположника українського тіловиховання Івана Боберського.

У книзі Ярослава Благітки – «В ніч на Купала» (Львів, 1933 р.) є присвята Іванові Боберському, яка звучить так: «Батькові Українського Сокільства побратиму професору Іванові Боберському в 60-ліття уродин свій скромний труд присвячує Автор». У біографії Анни Благітки є важливим й те, що вона є авторкою праці «Ходім дівчата...» 16-рухові вправи пластинками для посестер» (Львів, 1939 р.) та упорядницею альманаху ««Сокіл-Батько» спортивно-руханкове товариство у Львові» (Львів, 1996 р.). Анна Благітка неодноразово виступала на заходах, які проводилися у головному корпусі ЛДУФК ім. І. Боберського, зокрема 25 квітня 1996 р. на презентації альманаху «Сокола-Батька», 5 травня 2010 р. урочистій академії з нагоди відзначення українського товариства «Січ».

Голова Ліги українських жінок Лідія Купчик поділилася своїми роздумами про Анну Благітку у виступі «Життя в освіті і для освіти». Визначальними стали її слова: «Відзначаючи 100-ліття від народження цієї Українки, берімо собі за зразок її Чин!».

У завершальній частині конференції своїми спогадами поділилися вихованці, випускники та співробітники Анни Благітки – Світлана Стефан, Мирослава Кушнір, Ірина Коваль, Ярослава Гунько, Анна Станицька, Петро Пітила.

У рамках конференції відбулася презентація поштівки серії «Українське тіловиховання», присвяченої Анні Благітці – активній учасниці товариства «Сокіл-Батько» у Львові.

Присутні змогли поставити доповідачам чимало питань та обговорити різні аспекти патріотичного виховання української молоді. Серед іншого пролунали й думки про те, що варто обговорити питання про присвоєння якомусь освітньому закладу у Львові імені Анни Благітки. Можливо це має бути Львівський обласний будинок учителя?!

Андрій Козира
Світлини Андрія Сови