Марія Музичук: «У двох партіях я набрала на півочка більше»

Ми уже повідомляли, що одна з кращих випускниць Львівського державного університету фізичної культури, екс-чемпіонка світу, міжнародний гросмейстер Марія Музичук гідно представила Україну на жіночому супертурнірі Cairns Cup в американському місті Сент-Луїс, звідки наша краянка повернулася із призовим третім місцем і чеком на 22 500 доларів США. До речі, Марія – єдина серед усіх учасниць змогла завдати поразки переможниці турніру Хампі Конеру з Індії. Попри втому і виснаження як від самого турніру, так і від складного перельоту до України, Марія Музичук, щойно повернувшись додому, дала екслюзивне інтерв’ю офіційному сайту нашого Університету, проявивши себе справжнім професіоналом.

– З якими враженнями від виступу і перебування у США ти повернулася?
– Це була моя перша поїздка у США і, чесно кажучи, були деякі побоювання щодо можливої довгої адаптації (між Львовом і Сент-Луїсом вісім годин різниці – ред.), а також багатогодинними перельотами, які зазвичай видаються дуже виснажливими. Але, на щастя, все обійшлося. Прилетівши у місто Сент-Луїс за три дні до початку турніру, вдалося легко адаптуватися і навіть нормально виспатися. Також варто зазначити, що організатори змагань з великим розумінням поставилися до іноземних шахісток, забронювавши для всіх квитки у бізнес-класі і це значно покращило самопочуття по прильоту. Так що лише позитивні спогади про турнір у США.

– Яку оцінку (за п’ятибальною шкалою) своєму виступу поставила би сама собі?
– Оскільки я навчалася у Стрийській гімназії за 12-бальною системою, то мені по ній набагато легше орієнтуватися. Я би поставила 10 балів. Були деякі упущені моменти, але в той же час у двох партіях можна сказати, що я набрала на півочка більше. Тому об’єктивно могла виступити краще, але якщо б так сталося, тоді би я сказала, що мені пощастило як першому призеру.

– Хто із суперниць своєю грою здивував найбільше?
– Таких, напевно, було двоє шахісток. Перша – це 16-річна американська шахістка Карісса Їп, яка після чотирьох поразок поспіль змогла зібратися у другій половині турніру і набрати чотири з п’яти очок у партіях із найсильнішими шахістками світу. Також я була дуже здивована надзвичайно бойовим характером росіянки Валі Гуніної, яка у кожній партії хотіла грати на перемогу і відмовлялася від нічиєї, навіть деколи переоцінюючи свої шанси.

– У яких партіях, граючи білими, ти мала перевагу, але не довела справу до перемоги?
– Це сталося у шостому турі проти американки Ірини Круш та у восьмому турі проти індуски Харіки Дронаваллі. У двох цих партіях у мене був зайвий пішак, але реалізувати таку значну перевагу не вдалося, і тому ці обидві партії завершилися внічию. Я не допускала великої помилки якимось одним ходом, а скоріше було зроблено декілька неточних ходів з моєї сторони, після яких суперниці, чітко відреагувавши, змогли врятувати ці партії.

– Чи ризикувала в останньому турі з американкою Каріссою Їп, граючи на перемогу?
– У деякому плані ризикувала, так як граючи чорними фігурами, вибрала дебют Каро-Кан, який я дуже рідко застосовую. Справа в тому, що у сучасних шахах всі дуже добре готуються до своїх суперниць і особливо білими фігурами можливо підготувати перші 20-30 ходів, зробивши їх за кілька секунд. Звичайно, тут багато залежить від роботи тренера, а також доброї пам’яті самої шахістки, так як навіть записані вдома варіанти буває важко не переплутати, тому що їх надзвичайно багато.

– Найближчий твій турнір стартує уже 1-го березня. Який рецепт відновлення, не говорячи про підготовку?
– Справді, з 1-го по 14-го березня разом із сестрою гратимемо на третьому етапі Гран-Прі ФІДЕ у швейцарському місті Лозанна. Часу на підготовку зовсім мало – усього лише десять днів. У мене план після кожного змагання доволі простий – проаналізувати попередній турнір, зробити правильні висновки, а в останні дні перед поїздкою взагалі відволіктися від тренувань і набиратися сил до нових стартів.

– Дякую за вичерпні відповіді й бажаю подальшого підкорення шахового Олімпу. Завжди пам’ятай, що за тебе і твою старшу сестру Аню завжди уболіває й переживає увесь колектив ЛДУФК і бажає вам лише перемог.
– Щиро дякуємо, будемо старатися.

Розмовляв Роман Цюняк