«Хрестоносці» Андрія Тлумака вдома програли битву за шість очок команді Младена Бартуловіча (Фото, відео)

Матчами 23-го туру, що тривали упродовж двох днів, 10-го і 11-го липня, продовжився чемпіонат України з футболу сезону-2019/2020 серед команд Першої ліги, у складах яких грає чимало студентів і випускників кафедри футболу (завідувач – доцент Ігор Лапичак) Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського, а головними тренерами луцької «Волині», «Агробізнесу» із Волочиська, львівського «Руху» та «Прикарпаття» з Івано-Франківська є Андрій Тлумак, Олександр Чижевський, Іван Федик і Володимир Ковалюк відповідно, які вищу освіту здобули у стінах нашого вишу.

Зазначимо, що як і в попередньому, у 23-му турі відбулися сім з восьми, запланованих календарем турніру, матчів. Гру в Запоріжжі між тамтешнім «Металургом» і ФК «Черкащина» перенесено через епідемію коронавірусу серед футболістів команди господарів. А тепер про деталі зіграних поєдинків.

«Авангард» – «Балкани» – 3:3

Голи: Лобов, 21 (пен.), Матяж, 32, Кірієнко, 90+4 –
Платунов, 20 (пен.), Луїз Фернандо, 54, Болокан, 62.

Ранній час початку поєдинку був обумовлений тим, що «Балкани» хотіли встигнути на поїзд додому, який вирушав із Краматорська о 17:45. Проте, погода сприяла футболістам, спеки в день гри на стадіоні не було після дощу, що пройшов напередодні.

Відкрити рахунок вдалося гостям: Луїз Фернандо прибрав на замасі Полюляха в штрафному майданчику і був збитий півзахисником «Авангарду». З точки точним був Платунов – 0:1. Проте, вже через хвилину Владислава Нехтія збив Богдан Лободров, за що був нагороджений жовтою карткою. Інтрига перед пробиттям пенальті була суттєвою, адже дві попередні домашні спроби від «Авангарда» виявилися неточними. Правда цього разу до точки знову підійшов Олексій Лобов, який якраз свій шанс проти «Кременя» реалізував. Забив гол з пенальті хавбек «Авангарду» і в звітному матчі – 1:1.

Незабаром краматорчанам довелося перебудовуватися. Травма Владислава Савіна і вихід замість нього Ігоря Кірієнка змусили автора забитого гола опускатися в центр оборони. Таким чином «Авангард» перейшов на схему 4-2-3-1, так як Іван Матяж опустився в глибину, а місце на вістрі залишив Кірієнку, який вийшов на заміну.

Саме Ігор Кірієнко нав’язав боротьбу двом захисникам, в результаті чого м’яч потрапив до Собка і Віталій вивів Матяжа на порожні ворота. Потрапити в ствір з п’яти метрів було вже не проблемою – 2:1. А найкращий асистент сезону у Першій лізі, таким чином, записав у свій актив уже десяту результативну передачу. З великим відривом лідирує Віталій Собко в переліку асистентів дивізіону!

Після повернення команд на поле активніше почали діяти гості. Та й помилки в обороні господарів посприяли тому, що лідер в матчі знову змінився. Спершу Сілва Роша і Андрій Фаюк розіграли коротку комбінацію на лівому фланзі й організували вихід один на один для Луїза Фернандо – 2:2. А потім вже Дмитро Болокан нав’язав боротьбу і змусив припуститися помилки на другому поверсі Іллю Брюхова, після чого також вискочив на побачення з Артуром Денчуком і, обігравши його, закотив м’яча до порожніх воріт – 2:3.

Серія замін Олександра Косевича, як і в минулому турі, була спрямована на омолодження. Зокрема, явно великі надії покладалися на Артура Мурзу, який здорово дебютував у Петровому – відразу ж з голу. Захисник Владислав Таранда дебютував за дорослу команду тільки у грі з «Балканами». Проте, було помітно, що грати четвертий матч за 16 днів для команди, яка не пройшла повноцінні збори після карантину, неймовірно важко. Так що в кінцівці сил у «Авангарду» вистачило лише на те, щоб зрівняти рахунок (3:3) зусиллями Ігоря Кірієнка, якому асистував якраз молодий Таранда.

Ця невдача, схоже, остаточно позбавляє краматорчан шансів на боротьбу за вихід в УПЛ. Правда подібне завдання, як нам відомо, і не ставилося керівництвом. «Балкани» ж ще більше відірвалися від запорізького «Металурга», використовуючи самоізоляцію команди-конкурента.

«Минай» – «Металіст 1925» – 1:0

Гол: Стасюк, 57.

У стартовому складі закарпатців вийшли два випускники факультету післядипломної та заочної освіти Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського – опорний півзахисник Андрій Ткачук і атакувальний хавбек Олег Голодюк.

«Металіст 1925» явно не збирався йти вперед великими силами. Попри те, що уже на стартових хвилинах супермомент був у Дмитренка (Владислав не зумів переграти кіпера господарів Поповича ударом зблизька), після першого тайму існувало стійке відчуття, що харків’ян задовольнить нічия. Впродовж першої 45-хвилинки, окрім вищезгаданого шансу, був ще один момент у Дмитренка, також – шанс Фрейтаса, але все це виникало або в ході контратак, або завдяки індивідуальним діям гравців. Колективно ж на атаку більше й краще працював «Минай».

На старті тайму в одному з епізодів двоє гравців «Минаю» завадили пробити один одному. Згодом схибив Василь Пиняшко з доволі зручної позиції. Ще пізніше повз ворота після активності Василя пробив Михайло Кополовець. А два удари Анатолія Нурієва зі штрафного були близнюками – з однакових позицій, однаково неточно.

Однак найкращу можливість господарі упустили наприкінці тайму, коли Пиняшко без труднощів «накрутив» захист «Металіста 1925» й викотив під удар Оринчаку, але Богдан відправив м’яча низом повз дальню стійку. Реалізація у закарпатців кульгала на обидві ноги... Тож у першому таймі голів забито не було – 0:0.

Другий тайм розпочався з обопільних атак. Ямполь та Кольцов намагалися вивести вперед «Металіст 1925», а у «Минаю» ініціативу взяв на себе Нурієв. Але поступово господарі перетягнули ковдру активності на свій бік повністю й здобули стратегічну перевагу. В ході позиційної атаки Петро Стасюк, взявши на себе ініціативу, з другої спроби пробив влучно у нижній кут воріт Сидоренка – 1:0.

З «Металістом 1925» зіграла злий жарт їхня тактика, обрана від початку матчу – грати в неквапливому темпі. Коли «Минай» забив, харків’яни не змогли перемкнутися на іншу швидкість та потужно тиснути на ворота Поповича. Були напівмоменти, але цього недостатньо для голу. Господарі ж, навпаки, намагалися тримати темп й непогано атакували зусиллями свіжих Глаголи, Шпака, Машталіра та невтомного Пиняшка. Сидоренко ще кілька разів рятував «Металіст 1925», але глобального успіху це команді гостей не принесло. Рятівний шанс був у ногах Лукаса Вентури, але свій момент бразилець, що з’явився на полі уже в компенсований арбітром ігровий час до другого тайму поєдинку, змарнував. 1:0 – «Минай» вдруге в сезоні перемагає «Металіст 1925» та наздоганяє конкурента зі столиці Слобожанщини за набраними очками.

«Прикарпаття» – «Кремінь» – 2:1

Голи: Семотюк, 62, Барчук, 82 – Сула, 22.

35 градусів тепла – саме стільки у день гри показував термометр в Івано-Франківську. Безумовно, дуже важко грати в таку духоту, а тому давайте не будемо особливо лаяти учасників матчу, а постараємося знайти щось позитивне в їхніх діях.

Гості, наприклад ідеально користувалися вільними зонами, які залишали для них гравці «Прикарпаття». Команда із Західної України спробувала зіграти в контроль м’яча, але пропустила дві контратаки. Після першої був призначений пенальті, після другої – забитий гол. І якщо кіпер франківчан Вульчин якимось чином зачарував форварда «Кременя» Сулу, та так, що той ударив повз ворота з точки, то під час пропущеного він вже нічого не міг зробити. Лобода спокійно постояв на краю штрафного, прицілився і навісив на голову все того ж Сули. Дмитру просто залишалося не промахнутися – 1:0.

«Прикарпаття» не відійшло від обраної тактики і продовжило грати активно першим номером. Віддамо належне, до перерви у них був шанс зрівняти рахунок, але відразу з двома ударами Сондея впорався воротар «Кременя». Найцікавіше сталося на 5-й хвилині другого тайму – після подачі кутового гості вибили м’яч зі своєї штрафної, але прозвучав свисток арбітра, після чого Олійник побачив перед собою червону картку. Чим мотивоване це рішення – питання відкрите, адже нормального повтору глядачі просто не дочекалися. Судячи з усього, він наступив на форварда господарів, який до цього влетів в нього (версія коментатора поєдинку). Воротар і капітан гостей довго доводив свою невинність, але після здався і покинув поле. З вердиктом Євгена Цибулька він був не згоден, якщо говорити м’яко.

Саме в більшості господарі стали грати на повну силу, створивши максимальний тиск біля воріт суперника. Це принесло свої плоди – затяжна атака закінчилася ударом Семотюка з-за меж штрафного. 20-річного голкіпера, який замінив вилученого Олійника, критикувати не будемо – шансів відбити удар Владислава у нього не було. А ось у вирішальному голі частинка його провини є – Закорський випустив м’яча в штрафній, захисники намагалися «загасити пожежу», вибивши круглого, але його підхопив Кузьмин і віддав передачу на Барчука. Ну а далі справа техніки – 2:1. Підопічні випускника кафедри футболу нашого вишу Володимира Ковалюка перервали не надто приємну серію без перемог, яка налічувала сім ігор.

«Миколаїв» – «Оболонь Бровар» – 0:2

Голи: Мединський, 74, Гутті, 90+1.

У Миколаєві столичну «Оболонь Бровар» вперше вивів на поле в якості наставника Валерій Іващенко. Дебют заступника Олега Мазуренка виявився вдалим.

У першому таймі гра була далеко не видатною. Натяки на моменти мали Вадим Яворський та Владислав Войцеховський у господарів. Але перший підіграв собі рукою, опинившись на ударній позиції, а другий опинився в офсайді. В «Оболоні Бровар» були епізоди з дальніми ударами, але їм щоразу не вистачало точності. Також в одному з моментів Денис Шеліхов випустив м’яча з рук, але скористатися цим гості не змогли.

Характер гри після перерви не сильно змінився, більше м’ячем володів «Миколаїв», який намагався все ж порушити нульову рівновагу. Однак удари Яворського і Вітенчука небезпеки в собі не несли. У «пивоварів» навіть подібних моментів довгий час не було. Батальський був надійно прикритий захисниками, які грали позиційно набагато краще беків «Прикарпаття». Тому Іващенко вирішив пустити в бій другого нападника Артема Ковбасу, який замінив Гуськова за двадцять хвилин до фінального свистка. Проте, гостріше знову діяли господарі й Богдан Куксенко зі штрафного змусив Федорівського демонструвати всю свою майстерність.

І все ж відкрити рахунок вдалося саме киянам, коли після навісу Слободяна зі штрафного Безуглий скинув головою і Мединському залишалося просто розстріляти воротаря суперника – 0:1. Однак керманич гостей Іващенко не став на цьому закриватися – замість травмованого опорника Савченка вийшов ще один виконавець атакуючого плану Гуттінер. Тренер ніби відчував, що саме цей легіонер остаточно заспокоїти суперника вже в компенсований час. Гутті вийшов один на один з Шеліховим і граціозно його обіграв, відправивши м’яч вже у порожні ворота – 2:0.

«Гірник-Спорт» – «Агробізнес» – 3:2

Голи: Герасимець, 1, 48, Лозовий, 15 – Семенець, 44, Слотюк, 86.

Матч розпочався з голу на 24-й секунді. Щойно закінчили співати гімн і суддя дав свисток – господарі закинули м’яча на вихід нападникові Сергієві Герасимцю. Тому ще й ненароком підіграв головою заскочений зненацька центрбек «синіх» Євген Захарченко. У підсумку Герасимець розстріляв ворота випускника ЛДУФК Олега Мозіля з кількох метрів.

«Агробізнес» пішов відіграватись, видав цілу серію з кутових, виконав небезпечний штрафний. Але... різниця між командами полягала в термінах: Волочиськ здебільшого просто «йшов в атаку», а «Гірник-Спорт» «створював небезпечні моменти». Наступний же такий момент плавнянців закінчився голом: Ілля Чередниченко різко навісив з правого флангу, а Євген Лозовий красиво спинив м’яча і тут же вдарив по цілі – 2:0.

Для лідера чемпіонату це вже було занадто. «Агробізнес» перехопив ініціативу й змусив команду Жабченка помилитись: Семенець отримав м’яча між захисниками й пробив поруч із воротарем Ситниковим, який запізно кинувся на вихід. Господарі сигналізували судді про положення поза грою й гру рукою за декілька секунд до взяття воріт, однак арбітр гол зафіксував – 2:1.

Початок другого тайму знову став бенефісом «Гірника-Спорт»: третій гол команди Жабченка був схожий на другий: навіс з правого флангу і... цього разу Герасимець забив головою – 3:1.

«Агробізнес» намагався переламати перебіг зустрічі, знайти акцент у своїх атаках. Зокрема тренер гостей Олександр Чижевський, який вищу освіту також здобув у нашому Університеті, випустив замість Семенця Козьбана. Але футболісти з Волочиська спромоглися лише на створення інтриги у вигляді голу оборонця Слотюка – 3:2. Підопічні Олександра Арсенійовича поспішали, а плавнянці збивали темп замінами й затягуванням часу. І таки домоглися такої жаданої перемоги над лідером.

«Волинь» – «Інгулець» – 0:1

Гол: Сітчінава, 1.

Всі плани ще одного випускника кафедри футболу нашого вишу Андрія Тлумака, який другий сезон очолює «Волинь», розгадав керманич команди з Петрового Сергій Лавриненко, в результаті чого його «Інгулець» впевнено довів до перемоги матч, в якому забив у першій же своїй атаці.

На один із центральних матчів туру Андрій Тлумак вирішив випустити не до кінця здорову пару центральних захисників. В результаті поплатився за це досить швидко – вже на 1-й хвилині кращий снайпер першості Ніка Сітчінава знайшов оперативний простір і красиво використав навіс Запорожця, ударом через себе в падінні відправивши м’яча у сітку – 1:0. Справжній шедевр!

Незабаром центрбек «хрестоносців» Анатолій Ульянов посилив власне ушкодження і покинув поле – замість нього вийшов Віталій Приндета.

Гості в плані складу здивували лише однією позицією – лівого захисника. Олегу Синьогубу був наданий відпочинок, а на його місце вийшов Микола Квасний, який також непогано креативить, що довів гольовою передачею в матчі із «Минаєм» (1:1). В іншому склад «річковиків» відповідав очікуванням фахівців.

По першому тайму, крім красеня-гола звичайно, сподобалися дії випускника факультету післядипломної та заочної освіти ЛДУФК, хорватського хавбека гостей Младена Бартуловіча. Проти своєї колишньої команди балканець намагався себе проявити в якомога більш вигідному світлі і раз по раз постачав партнерів націленими передачами, не забуваючи відпрацьовувати і в обороні. Його візаві Денис Кожанов також старався. Але, використовуючи підстраховку, захисники «Інгульця» повністю нейтралізували загрозу від кращого гравця Першої ліги минулого сезону і лідера «Волині» після карантину. В результаті стовідсоткових моментів господарі так і не отримали, як з гри, так і зі стандартів.

Також підводила «хрестоносців» відсутність дисципліни. Вже до перерви на жовтих картках опинилися два захисники (Михалик і Цюпа), а також опорний півзахисник Артур Рябов, що робило подальші маневри цих гравців затиснутими в рамках вимушеної коректності.

Після перерви відмінний шанс подвоїти перевагу мав «Інгулець». Ніка Сітчінава віддав пас на Коваленка, але Ілля пробити Літовченка не зумів. У «Волині» ж перший серйозний момент виник після подачі з кутового, коли Шуст втратив ворота. Однак в боротьбі голкіпера з Приндетою арбітр зайняв сторону саме Богдана і визначив фол в тому епізоді. Все одно м’яч у ворота не влучив, так що в будь-якому випадку «хрестоносцям», у складі яких активними діями в середині поля вирізнявся випускник нашого вишу Амбросій Чачуа, не варто було загострювати увагу на цьому епізоді, а далі йти вперед за новими шансами.

Однак повноцінного штурму у лучан не вийшло через вилучення Хагназарі. Сіаваш, маючи в пасиві жовту картку, занадто грубо атакував Бартуловіча на фланзі, зробивши накладку. Арбітр зустрічі Дмитро Кутаков прислухався до поради асистента і все ж пред’явив іранцю другий «гірчичник». Останнього колишнього гравця «Волині», Артема Щедрого, саме в цей період Сергій Лавриненко вирішив кинути в бій. Таким чином всі «екс-хрестоносці», навіть Коробка, що отримував мало ігрового часу, зіграли в Луцьку. Причому Володимир навіть міг не раз забивати, так як зайняв позицію Сітчінави на вістрі атаки. Щоправда, якраз саме велике бажання зіграло з гравцем злий жарт. Він дістав два «гірчичника» за п’ять хвилин і вирівняв склади, залишивши надію «Волині» на те щоб відігратись.

І все-таки використати нечисленні моменти господарі так і не змогли. Гості втримали переможний рахунок – 1:0. Додамо, що ця перемога дозволила «Інгульцю» вийти в одноосібні лідери Першої ліги.

«Чорноморець» – «Рух» – 2:2

Голи: Брагару, 9, Янаков, 72 – Ернест, 17, Мартинюк, 76 (пен.).

Ох же ж і важкенько входить «Рух» 32-річного випускника кафедри футболу ЛДУФК Івана Федика в гру після рестарту Першої ліги. Та це загальне – це не про звітний матч. Уже в першій п’ятихвилинці форвард «жовто-чорних» Ернест Антві мав відкривати рахунок після прострілу й помилки кіпера одеситів. А ні – не влучив...

Підопічні Ковальця дуже швидко відсунули гру від своїх воріт і вколотили круглого у ворота львів’ян: Клименко «ввімкнув» нову свою «передачу» на лівому фланзі й подав у центр, а Максим Брагару замкнув головою – 1:0.

Для і так знервованих втратами очок львів’ян гол став шоком, від якого вони ще декілька хвилин оговтувались. А за цей час «моряки» ще більше могли йти у відрив. Та забили якраз підопічні Івана Федика: Мисик із Ернестом влаштували справжню трощу в штрафному майданчику «Чорноморця» – голкіпер Паламарчук потягнув вихід один на один і добивання, але з третім пострілом вже не впорався – 1:1.

Після голу «Руху» гра дещо заспокоїлась. Одесити чатували на свої нагоди – вони ніби і не пресингували, як це роблять команди топ-чемпіонатів, просто вдало розташовувались і відрізали захист від хавбеків та використовували помилки. А їх у «жовто-чорних», найміцнішої оборони Першої ліги, цього разу не бракувало.

У другій половині зустрічі, після виходу свіжих гравців передньої лінії, атака «Чорноморця» отримала «нові легені» й одна з її половин, Денис Янаков, вийшов на голкіпера гостей Романа Мисака й ніби втратив нагоду для удару, але на замасі поклав захисника і забив гол – 2:1.

Цього разу «жовто-чорні» відповіли швидше: при подачі стандарту арбітр зафіксував гру рукою з боку центрбека «моряків» Станіслава Микицея й у дуже спірній ситуації вказав на 11-метрову позначку. До точки підійшов досвідчений Ярослав Мартинюк і розвів голкіпера Паламарчука та м’яча по різних кутах – 2:2.

Тут же виводити «Рух» вперед мав Ернест, але після його удару м’яч влучив у стійку. А до кінця зустрічі виправитись за пенальті мав нагоду «моряк» Микицей: Станіслав класно пробивав головою після подачі з кутового, але зависоко...

У «Руху» й «Чорноморця» цього сезону паритет за кількістю змінених тренерів – по три. І хоча після матчу виглядало, що Сергій Ковалець був невдоволений, все ж приводів для розчарування грою і рахунком в Івана Федика має бути набагато більше – львів’яни осідають у турнірній таблиці.