Кафедра фехтування, боксу і національних одноборств


fbe@ldufk.edu.ua

 

Кафедра фехтування, боксу та національних одноборств розпочала свою діяльність з дня відкриття інституту у 1946 році. До 1948 року кафедра носить назву фехтування і рукопашного бою, а з 1948 до 1953 року називається кафедрою фехтування і важкої атлетики. Очолював кафедру з дня її заснування і до 1969 року Андрієвський Вадим Олексійович, один з перших майстрів спорту СРСР з фехтування, чемпіон СРСР 1948 року, випускник Московського інституту фізичної культури, учасник війни, орденоносець.


Першими викладачами кафедри були відомі майстри фехтування Іван Комаров та Аполінарія Плеханова – неодноразові призери та чемпіони СРСР, учасники Олімпійських ігор 1952 року.


У ті роки приміщення кафедри знаходилося спочатку у спортивному корпусі на вул. Дудаєва 8, а потім у головному корпусі інституту на вул. Костюшка 11. На перших порах заняття з фехтування проводилися на одному з балконів актової зали, а в подальшому – у двох авдиторіях, пристосованих під фехтувальний зал (нині авд. 316, 317 ).


Перший випуск фахівців відбувся у 1950 році. Його випускники стали у майбутньому відомими спортсменами, тренерами, вченими: М. Худоярова-Андрієвська – майстер спорту, учасниця Олімпійських ігор, заслужений тренер України; В. Келлер - майстер спорту, заслужений тренер України, доктор педагогічних наук, професор; Г. Ісаков – майстер спорту, заслужений тренер СРСР; Є. Воїнов – майстер спорту, заслужений тренер Казахстану; О. Корсаков – заслужений тренер Молдови.


З 1948 року під керівництвом В.О. Андрієвського при кафедрі розпочинають роботу юнацькі групи з фехтування. Спортсмени, що вийшли з цих груп, складали у 50-ті роки дві третини збірної команди України. Студенти кафедри неодноразово ставали чемпіонами України, призерами чемпіонатів СРСР. Серед них Є. Череповський, Ю. Перженцев, Ш. Батизі, В. Келлер, В. Колесніков, Л. Ставицький, В. Галлай, М. Худоярова-Андрієвська, А. Федоровський, П. Нещерет, Е. Сладков, К. Ядловський, Є. Рюмін.


До участі у перших міжнародних змаганнях, які проводилися у 1955 році в Москві та Ленінграді, були допущені більше 20 львівських фехтувальників. На 1-й та 2-й Спартакіадах України збірна команда Львівщини перемогла у загальнокомандному заліку. Чемпіонами в особистих змаганнях були А. Плеханова, В. Колесніков, Є. Череповський, Ш. Батизі. На 1-й Спартакіаді народів СРСР (1956 р.) збірна команда рапіристів України, до складу якої входили В. Колесніков, В. Галлай, Є. Рюмін, завоювала звання чемпіонів.


Першим, хто прославив львівську школу фехтування на міжнародних змаганнях був Є. Череповський, випускник кафедри 1956 року. Його бронзова медаль на Олімпійських іграх 1956 року в командних змаганнях шаблістів була першою в числі олімпійських нагород українських фехтувальників. Він же став призером чемпіонатів світу 1955, 1957, 1959, 1961 років.


З 1953 року на кафедрі відкривається спеціалізація боксу. Бокс на той час набув у Львові великої популярності. Плідно працюють тренери В. Старчак (Будинок офіцерів), О. Федяєв (“Динамо”), І. Вінник (“Спартак”), А. Бандальотов, А. Білий та інші. Перші випускники спеціалізації згодом стали відомими фахівцями боксу: Б. Гітман – заслужений тренер СРСР, тренер чемпіона світу І. Висоцького; О. Федочинський.– майстер спорту, заслужений учитель України; М. Луцик – заслужений тренер України; Д. Гриншпон – майстер спорту; О. Баранков – майстер спорту, заслужений учитель Росії.


Першими викладачами спеціалізації бокс були О. Федяєв та Г. Міхневський. З 1955 року на кафедрі розпочав свою педагогічну діяльність В. Старчак, який заклав основи викладання боксу як спортивно-педагогічної дисципліни, розробив систему спортивної підготовки студентів-боксерів. В. Старчак – заслужений тренер України, високоосвічений фахівець, тонкий психолог. Серед його випускників відомі спортсмени та педагоги: І. Дегтярьов – почесний майстер спорту, багаторазовий чемпіон України, доктор педагогічних наук; професор; М. Савчин – майстер спорту, багаторазовий чемпіон України, професор; О. Мачикін – почесний майстер спорту, чемпіон України; Б. Мухлинін – майстер спорту, багаторазовий чемпіон України; М. Бойків – суддя міжнародної категорії; В. Шаргородський – почесний майстер спорту, заслужений тренер України; А. Никитенко – кандидат педагогічних наук, доцент, майстер спорту міжнародного класу СРСР з боксу, багаторазовий переможець Чемпіонатів Дружніх Армій, Збройних Сил СРСР, призер Чемпіонатів СРСР, переможець багатьох міжнародних турнірів класу «А» в Німеччині, Угорщині, Чехословаччині, Польщі.


У 50-ті роки переважно з випускників кафедри формується її педагогічний склад. На спеціалізації фехтування викладацьку роботу розпочали В. Келлер, В. Колесников, Ф. Кота, Г. Ісаков, на спеціалізації боксу – М. Савчин. У цей період формуються науково-методичні основи фехтування і боксу. Завідувач кафедри В. Андрієвський узагальнив досвід тренерсько-педагогічної роботи і захистив у 1954 році кандидатську дисертацію “Методика навчання та шляхи удосконалення спортивної майстерності фехтувальників”. У 1959 році В. Келлер захистив кандидатську дисертацію, у якій обгрунтував методику навчання основним прийомам фехтування на шаблях.


Кафедра стає науково-методичним центром, де визначались основні напрями удосконалення навчально-тренувальної роботи, техніки і тактики фехтування, тенденції подальшого розвитку цього виду спорту в СРСР. На базі кафедри у 1955-1957 роках проводяться всесоюзні семінари тренерів з фехтування, на яких аналізувалися результати виступів на Олімпійських іграх, конкретизувалися завдання з розвитку фехтувального спорту. Під авторством В. Андрієвського друкуються розділи в підручниках з фехтування для інститутів фізкультури, методичні рекомендації для тренерів. В. Келлер випустив навчальний посібник “Основи школи фехтування на шаблях”. У 1956 році В. Андрієвському, одному з перших в Україні, присвоєно звання заслуженого тренера СРСР.
З 1958 року на кафедрі розпочала роботу спеціалізація сучасного п’ятиборства, яку очолив випускник кафедри, майстер спорту Ф. Кота. Вагомий внесок у розвиток сучасного п’ятиборства та підготовку фахівців зробили випускники кафедри Л. Матюшенко, В. Козицький, А. Чикаєв. За підготовку спортсменів високої кваліфікації звання заслуженого тренера СРСР було присвоєно Ф. Коті, Л. Матюшенку, А. Чикаєву. Тривалий час спеціалізацію очолював Є. Бремель, майстер спорту, заслужений тренер України. Викладачами працювали В. Сьомін, Б. Ружицький, В. Родіонов.


Перших успіхів на всесоюзних і міжнародних змаганнях п’ятиборців добився випускник кафедри В. Пічужкін, а найвищих результатів досягнув заслужений майстер спорту П. Ледньов – багаторазовий чемпіон світу, призер Олімпійських ігор 1972-80 років.


Важливим етапом формування і розвитку кафедри були 60-ті роки минулого століття. Після закінчення аспірантури захистили кандидатські дисертації Е. Сладков та І. Дегтярьов. Викладацький штат кафедри поповнюють вчорашні випускники, майстри спорту І. Рой, В. Роміх, І. Мадараш, В. Бусол. Після закінчення виступів у великому спорті приступає до викладацької роботи Є. Череповський.


У 1965 році кафедра переселилася з головного корпусу інституту на комплексну спортивну базу (вул. Черемшини, 17), де був введений в дію спеціалізований зал фехтування та додаткові приміщення для повноцінної роботи кафедри. Зусиллями викладачів була створена науково-дослідна лабораторія, яка впродовж багатьох років використовувалася для підготовки курсових та дипломних робіт, дисертаційних досліджень.


Доцент В.Келлер у 1963 році очолив КНГ при збірній команді СРСР з фехтування. Він розробив інструментальні методики для нейрохронометричних досліджень рухових реакцій та багатоканальні радіотелеметричні системи для дослідження частоти серцевих скорочень (ЧСС) спортсменів у процесі змагальної діяльності. Активно розробляли нові інструментальні методики досліджень В. Андрієвський, М. Савчин, Е. Сладков. Викладачі брали участь у написанні підручників, навчальних посібників, методичних рекомендацій.


60-ті роки характеризуються значним зростанням спортивних досягнень студентів та випускників кафедри. Повністю розкрився талант Євгена Рюміна, який у 1962 році став першим серед українських фехтувальників чемпіоном світу. У ранзі срібного призера закінчив у 1961 році свою кар’єру Євген Череповський. Зійшла спортивна зірка Василя Станковича, який стрімко увірвався в еліту вітчизняного і світового фехтування. У 1968-69 роках він став чемпіоном СРСР, призером Олімпійських ігор та чемпіоном світу. Відомими майстрами фехтування стають І. Рой, П. Зінов’єва-Ковач, О. Лисих, А. Чикаєв, В. Шуберт, З. Козицький, Й. Качкодан, Д. Іцкевич, Л. Колесникова та інші. Серед боксерів треба відзначити знаних в Україні майстрів: О. Мачикін, М. Савчин, А. Шульга, Б. Мухлинін, В. Писаренко, О. Стратілатов, М. Муха, В. Роміх, О. Чмельов, Б. Мізюк, І. Штайгман, Є. Фоменко, М. Крохмальний, В. Батурлін, В. Палагнюк, А. Солнцев, а також відомих в СРСР та Європі у 70-80 роках майстрів спорту міжнародного класу – А. Никитенка, О. Бодню, Л. Шапошнікова, Ю. Тхоровського.


У 1965 році І. Дегтярьов, а в 1966 році В. Келлер переходять працювати на кафедру організації та управління фізичною культурою. Згодом вони захистили докторські дисертації і тривалий час очолювали кафедру теорії і методики підготовки спортсменів ЛДІФК (Келлер В.) і кафедру боксу Московського ІФК (Дегтярьов І.).


З 1969 до 1975 року в складі кафедри функціонувала спеціалізація стрільби. Керівником спеціалізації був О. Калініченко – заслужений майстер спорту, доцент, кандидат педагогічних наук. Викладачами працювали Ю. Рагозний, М. Коробкін, В. Безвершук, В. Мусієнко. Високих спортивних результатів досягли у ті роки випускники  спеціалізації В. Сидорук, В. Резніков, В. Безвершук, О. Кукса.


У 1967 році завідувача кафедри В.О. Андрієвського призначають на посаду ректора інституту (цю посаду він обіймав до 1974 року). Незважаючи на зайнятість адміністративною роботою, він продовжує плідно працювати на тренерській ниві. Саме в ці роки добиваються високих результатів його учні В. Станкович, П. Кучер, Н. Кравчук, М. Петін та інші.


З 1969 до 1981 року кафедру очолював Е. Сладков – майстер спорту СРСР, доцент, кандидат педагогічних наук. Під час відрядження Е. Сладкова на Кубу (1979-1981 рр.) обов’язки завідувача кафедри виконував доцент М. Савчин. У цей період спостерігається інтенсивне зростання науково-педагогічного рівня викладацького складу. Захистили кандидатські дисертації М. Савчин, В. Бусол, О. Лисих, Б. Турецький, В. Остьянов. Розпочали викладацьку роботу після закінчення спортивної кар’єри В. Станкович – заслужений майстер спорту, А. Никитенко – майстер спорту міжнародного класу, В. Лабик – майстер спорту. Певний час на спеціалізації фехтування працювали Л. Ставицький, В. Лілов, В. Енгел, а на спеціалізації боксу – О. Беднарський, Л. Чубатюк, М. Крохмальний, В. Шафранов.


Викладачі кафедри активно працюють в комплексних наукових групах при збірних командах України з фехтування та боксу. Беруть участь у написанні підручника з фехтування для інститутів фізкультури, методичних розробок і рекомендацій для тренерів. Щорічно кафедра проводить всесоюзний семінар підвищення кваліфікації тренерів з фехтування.


Спортивні традиції кафедри продовжують як досвідчені майстри В. Станкович, В. Лілов, А. Никитенко, Ю. Тхоровський, М. Крохмальний, В. Метельов, Л. Шапошніков, І. Козак, П. Василюк, так і представники молодого покоління: П. Кучер, М. Петін, О. Беляєв, О. Сегеда, О. Семенюк, Г. Шевченко, Н. Кравчук, Р. Подоліна, Л. Чухан, В. Войтов, О. Голубенко, О. Дембовський, А. Колесніков, О. Супрун, С. Грицаєв, М. Іткін, А. Швайко, М. Паскевич, О. Лубенець, С. Глєбов. Збірна команда фехтувальників неодноразово виграє всесоюзні змагання серед інститутів фізкультури.


У 1975 році спеціалізації сучасного п’ятиборства та стрілецького спорту утворили окрему кафедру.


З 1982 до 1992 року керівництво кафедрою здійснював Є. Череповський – доцент, майстер спорту, заслужений працівник фізичної культури України. У цей період стабілізувався професорсько-викладацький склад. На циклі фехтування працюють В. Андрієвський, Є. Череповський, Е. Сладков, В. Бусол, Б. Турецький, а на циклі боксу – М. Савчин, А. Никитенко, В. Остьянов, В. Лабик. За рівнем науково-педагогічної кваліфікації кафедра посідає провідне місце в інституті: 6 кандидатів наук, 1 професор, 6 доцентів. Усі викладачі – майстри спорту і вище, з великим досвідом спортивно-педагогічної роботи.


Цілеспрямована профорієнтаційна робота та високий рівень організації навчально-тренувального процесу дозволили із року в рік покращувати спортивні досягнення кафедри. Олімпійську естафету приймає С. Міндергасов – срібний призер Олімпійських ігор 1988 року, багаторазовий чемпіон світу з фехтування на шаблях, вихованець випускника кафедри В. Шуберта. Престиж львівського фехтування підтримують студенти О. Кльонов, А. Кузьмін, С. Шумидуб, О. Хмельницький, М. Жуковський, С. Лілов, Л. Васильєва, Ю. Шалиго, Н. Кобилян, О. Мельник, Г. Полторацька та інші.


Уперше в історії спеціалізації боксу учасником і срібним призером Олімпійських ігор 1992 року став Р. Заулічний - вихованець випускника кафедри П. Василюка. Успішно захищають честь львівської школи боксу студенти В. Новотарський, В. Добришкін, В. Мястковський, С. Кіприч, А. Янченко, М. Стахнів, О. Стахнів, О. Єленьов, О. Павелець, О. Зубрихін.


З 1993 року по теперішній час посаду завідувача кафедри обіймає В. Бусол – майстер спорту, кандидат педагогічних наук, доцент, заслужений тренер України, заслужений працівник фізичної культури і спорту України.


З проголошенням у 1991 році державної незалежності і самостійності України розпочався процес реформування вищої освіти, перехід на ступеневу підготовку фахівців. У зв’язку з цим викладачі підготували нові навчальні програми з дисциплін, які викладаються на кафедрі, розробили матеріали для методичного забезпечення навчального процесу. Здійснено перехід на викладання державною мовою.


У 1994 році на кафедрі відкрита спеціалізація східних одноборств. Першим викладачем спеціалізації став випускник кафедри І. Галущак, а з 1995 року спеціалізацію очолив майстер спорту І. Богдан. На посаді викладача розпочав роботу С. Вишневецький.


З 1999 року функціонує спеціалізація українського рукопашу гопак, керівником якої став старший викладач М. Величкович, а у 2005 році була відкрита спеціалізація кіокушин карате-до, яку очолив майстер спорту Б. Кіндзер. Усі вказані спеціалізації були об’єднані у цикл національних одноборств, а кафедра отримала назву – кафедра теорії і методики фехтування, боксу та національних одноборств.


У цей період кафедра зазнала відчутних кадрових втрат. 12 грудня 1994 року пішов з життя засновник кафедри, видатний спортсмен, тренер і вчений В.О. Андрієвський, а рівно через півроку, 12 червня, раптово обірвалося життя першого українського фехтувальника, призера Олімпійських ігор, класика шабельного фехтування Є. Череповського. Трохи пізніше, у зв’язку з виходом на пенсію, припинив працювати доцент Е.Сладков, а ще пізніше перейшов на роботу в інший ВНЗ доцент, заслужений тренер України В. Остьянов. У той же час розпочав роботу на циклі фехтування випускник кафедри, майстер спорту О. Семенюк.


У грудні 1994 року з ініціативи кафедри вперше був проведений Всеукраїнський турнір пам’яті В. Андрієвського. На сьогоднішній день ці змагання є міжнародними, входять у систему відбору до збірної команди України і є найбільш масштабними у м. Львові. У рамках турніру проводяться зустрічі ветеранів спорту, організовуються семінари провідних тренерів і суддів України, відбуваються дискусії з проблем розвитку сучасного фехтування.


З проголошенням незалежності України спортсмени національних збірних команд отримали можливість самостійно представляти нашу державу на міжнародних змаганнях. Це дозволило значно розширити представництво студентів кафедри на престижних європейських та світових першостях. У чемпіонатах світу з фехтування серед дорослих спортсменів та юніорів беруть участь: О. Кленов, Л. Васильєва, С. Берко, О. Кочергін, А. Альба, В. Бусол, В. Прокопенко, О. Рибінський, О. Степанько, С. Вашкевич. Призерами чемпіонатів та кубків Європи були: С. Берко, О. Кленов, В. Назаренко; переможцем етапу Кубка світу серед юніорів став А. Альба. Чемпіонами та призерами Всесвітніх Універсіад 1995 – 99 рр. стають: О. Кленов, Л. Васильєва, С. Берко, О. Кочергін. Шістьом випускникам циклу фехтування присвоєно звання майстрів спорту міжнародного класу. Л. Васильєва посіла 6-те місце у командних змаганнях рапіристок на Олімпійських іграх 2000 р. в Сіднеї.


Не менш успішно виступають у цей період студенти спеціалізації боксу. Високі результати показують: Р. Заулічний, О. Зубрихін, С. Лапінський, Р. Шибітов, О. Соснівка, Р. Джуман, Ю. Золотов. Учасниками Олімпійських ігор 1996 року були Р. Заулічний, О. Зубрихін.


Упевнено крокують до вершин спортивної майстерності студенти новостворених спеціалізацій циклу національних одноборств. Збірна команда інституту з карате-до (WKF) – багаторазовий чемпіон України, а також Всеукраїнських Універсіад 2003 і 2005 років. До складу збірної команди України увійшли О. Ящишин, Я. Драгун, М. Гурко, Р. Хім’як, С. Савчук, К. Резнік, Л. Фігура, В. Углінський. Старший викладач І. Богдан став тренером збірної команди України.


Студенти спеціалізації українського рукопашу гопак впродовж останніх років неодноразово ставали переможцями та призерами Всеукраїнських змагань. Студент Г. Унгурян – чемпіон України з вільного бою, І. Кукурудзяк – срібний призер з козацького двобою. Жоден масовий культурно-мистецький, фольклорний чи фізкультурно-спортивний захід не обходився без участі студентів спеціалізації. Керівник спеціалізації М. Величкович є президентом Федерації українського рукопашу гопак.


Активно торують шлях до спортивних вершин також студенти наймолодшої спеціалізації – кіокушин карате-до під керівництвом досвідченого наставника Б. Кіндзера. Найкращі студенти вже мають досвід участі у всеукраїнських та міжнародних змаганнях. Призові місця на чемпіонаті України займали Н. Стисло, Ю. Дмитрів, М. Скишляк, а на міжнародних змаганнях на Кубок Масутацу Оями призерами ставали О. Вербовський, Н. Стисло, М. Скишляк, С. Пилипишин.


За результатами спортивної роботи кафедра є одним з лідерів серед спортивно-педагогічних кафедр інституту. Успішний виступ наших студентів на Універсіадах України дозволяє університету посідати в загальнокомандному заліку високі місця серед ВНЗ України.


Високі спортивні досягнення кафедри не були б можливі без тісної співпраці з фізкультурно-спортивними організаціями та федераціями з видів спорту області, України. Ряд викладачів (В. Бусол, І. Богдан, М. Величкович, Б. Кіндзер) очолюють обласні федерації з видів спорту, входять до складу керівних органів національних федерацій та інших громадських спортивних організацій.


Викладачі кафедри, аспіранти, магістранти, студенти активно займаються науково-дослідною роботою. Оригінальна методика хронодинамометрії професора М. Савчина виявилася найбільш універсальною для науково-дослідної роботи в боксі. В кінці 90-х років за допомогою цієї методики були підготовлені і захищені 8 дисертаційних робіт. Під керівництвом М. Савчина захистили дисертаційні роботи випускники кафедри С. Кіприч, А. Никитенко, С. Нікітенко. М. Савчин був консультантом дисертаційних робіт чемпіонів світу серед професіоналів у важкій вазі з боксу Віталія та Володимира Кличко.


Професор М. Савчин був нагороджений почесною грамотою та пам’ятною відзнакою “Переможець конкурсу Держкомспорту України 2004 року” за навчальний посібник “Тренованість боксера та її діагностика”.


За останні роки у спорті вищих досягнень відзначились студенти, аспіранти та випускники кафедри – заслужені майстри спорту України: А. Котельник – срібний призер Олімпіади 2000 року з боксу, екс-чемпіон світу за версією WBA; Я. Шемякіна – олімпійський чемпіон 2012 року з фехтування на шпагах, переможниця й призер багатьох чемпіонатів і Кубків світу та Європи, Всесвітніх універсіад; А. Почкалова – багаторазовий призер чемпіонатів Європи та світу, абсолютний переможець Кубка світу з фехтування на шпагах, учасниця Олімпійських Ігор 2012 року. Високі результати у фехтуванні демонструють: Р. Герцик – майстер спорту міжнародного класу, чемпіон Європи серед юніорів, призер Кубка світу, багаторазовий чемпіон України; К. Юнес – чемпіон Європи, багаторазовий чемпіон України; К. Пантелеєва – майстер спорту міжнародного класу, призер Кубків світу, учасниця Олімпійських Ігор 2012 року; А. Івченко – майстер спорту міжнародного класу, призер кубка світу, багаторазовий чемпіон України.


За роки існування кафедрою підготовлено понад 1300 фахівців фізичної культури і спорту, більше 400 майстрів спорту, понад 40 заслужених майстрів спорту та майстрів спорту міжнародного класу, більше 60 заслужених тренерів і заслужених працівників фізичної культури.


На сучасному етапі діяльності кафедра здійснює перехід до європейських стандартів навчання, відповідно до вимог Болонського процесу. Запроваджена кредитно-модульна система навчання, розробляються нові за структурою та змістом навчальні програми з дисциплін, які викладаються на кафедрі. Навчально-виховну роботу зі студентами забезпечують досвідчені викладачі: М.П. Савчин – професор, кандидат педагогічних наук, майстер спорту; В.А. Бусол – доцент, кандидат педагогічних наук, майстер спорту, заслужений тренер України, заслужений працівник фізичної культури і спорту України; А.О. Никитенко – доцент, кандидат педагогічних наук, майстер спорту міжнародного класу СРСР; В.С. Шуберт – доцент, заслужений тренер СРСР та України, заслужений працівник фізичної культури і спорту, майстер спорту; С.А. Нікітенко – доцент, кандидат наук з фізичного виховання і спорту, майстер спорту; І.О. Богдан – ст. викладач, майстер спорту, заслужений працівник фізичної культури і спорту України; М.Р. Величкович – ст. викладач, голова профкому ЛДУФК; С.М. Вишневецький – викладач, майстер спорту; Б.М. Кіндзер – ст. викладач; майстер спорту; В.В. Бусол – ст. викладач, майстер спорту; З.С. Семеряк – ст. викладач, майстер спорту, заслужений тренер України; О.В. Дьоміна – аспірант, викладач за сумісництвом.

Назад

НАВІГАЦІЯ ПО САЙТУ