Шаховий командний онлайн Кубок націй-2020. День 4-й

На великому шаховому командному турнірі – Онлайн Кубку націй – 2020 (організатори – Міжнародна федерація шахів спільно із сайтом Chess.com), у якому беруть участь й дві представниці України – випускниці Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського сестри Анна і Марія Музичук (перша з них виступає за збірну Європи, а друга – за Решту світу), сьогодні, 9-го травня, партіями дев’ятого та десятого турів завершиться груповий етап. А напередодні, у четвертий ігровий день турніру, було зіграно матчі сьомого і восьмого турів.

Підсумки сьомого туру різняться від попередніх тим, що вперше усі три матчі завершилися на користь однієї з команд із однаковим рахунком – 2,5:1,5. Також, цікаво, що у ньому в кожному з поєдинків зустрічалися сусіди по турнірній таблиці і в усіх протистояннях виграв той, хто до старту зустрічі займав вище місце. Одразу скажемо, що команди, в складі яких виступають сестри Музичук, свої матчі програли, хоча і Анна, і Марія суперницям не поступилися – в обох партіях було підписано мирні угоди.

Музичук-старша у матчі лідерів турніру Європа – Китай грала проти чинної чемпіонки світу Цзюй Веньцзюнь. Анна мала у своєму розпорядженні білі фігури, але скористатися перевагою права першого ходу їй не вдалося – судді зафіксували нічию. Підписанням мирової завершили свої партії і партнери українки по збірній Старого Світу – француз Максим Вашьє-Лаграв та вірменин Левон Аронян, які чорним і білим кольорами відповідно грали проти лідерів команди Піднебесної – Дін Ліженя та Вей І. Натомість поляк Ян-Кшиштоф Дуда чорними фігурами не зумів стримати на третій чоловічій дошці атаки Юй Янъї, який у такий спосіб приніс своїй команді шосту в семи матчах перемогу на турнірі.

Аналогічно – одна результативна партія та три нічийні – проходив і матч між збірними США і Росії. Тут вирішальним стало протистояння лідерів команд на першій чоловічій дошці – американець Хікару Накамура білими фігурами, як і в другому турі, тільки тоді чорним кольором, обіграв Яна Нєпомнящего. Зазначимо, що лідер збірної Росії напрочуд провально грає на турнірі – зігравши у першому турі внічию, у наступних шести партіях він зазнав п’яти поразок, причому поступився у трьох останніх поспіль. Однак при цьому тренери російської команди, маючи можливість провести заміну, вперто ставлять його на кожен матч. Та це проблеми наших східних сусідів...

А найбільш результативним у сьомому турі видався поєдинок аутсайдерів – збірних Індії та Решти світу. Екс-чемпіонка планети українка Марія Музичук, як і в матчі між цими командами у рамках другого туру, свою партію завершила внічию. Різниця лише в тому, що тоді вона грала чорними фігурами проти Хампі Конеру, а цього разу – білими з Харікою Дронаваллі. Ця нічия стала єдиною у матчі – у трьох партіях на чоловічих дошках незмінно перемагали білі: індуси Вішванатан Ананд і Пентала Харікрішна обіграли Теймура Раджабова з Азербайджану та перуанця Хорхе Корі відповідно, а їхній співвітчизник Сантош Відіт поступився висхідній зірці світових шахів, лідеру ФІДЕ серед гравців віком U-20 Алірезі Фірузджи з Ірану. Тож у підсумку індуси взяли реванш у збірної планети за поразку в матчі першого кола.

Обігравши збірну Решти світу, команда Індії зуміла поповнити свій турнірний доробок і в матчі восьмого туру проти шахістів Старого Світу. У цій зустрічі Анна Музичук грала чорними фігурами проти Хампі Конеру. Як і в партії третього туру, коли українка мала білий колір, суперниці не виявили сильнішого – нічия. Мирну угоду було підписано і на першій чоловічій дошці між лідером європейців Максимом Вашьє-Лагравом та найвідомішим шахістом з Індії Вішванатаном Анандом. Ще у двох партіях цього матчу перемагали білі фігури. Індус Сантош Відіт дещо несподівано взяв гору над вірменином Левоном Ароняном. Шахісти Старого Світу відновили рівновагу завдяки виграшу поляка Яна-Кшиштофа Дуди у Пентали Харікрішни. Тож у підсумку гра завершилася бойовою нічиєю – 2:2.

Як і Музичук-старша, її молодша сестра Марія у восьмому турі чорним кольором зіграла свою партію внічию. А суперницею екс-чемпіонки планети у складі команди Решти світу в матчі проти шахістів США була Ірина Круш. Мирну угоду в цій зустрічі було підписано і на першій чоловічій дошці – Алірезі Фірузджи з Ірану білими фігурами встояв проти лідера «зірково-смугастих» Хікару Накамури. Натомість другий і третій номери команди Решти світу – єгиптянин Амін Бассем та Хорхе Корі із Перу, у розпорядженні яких були чорний і білий кольори відповідно, свої партії Фабіано Каруані та Веслі Со програли, що дозволило американцям з рахунком 3:1 виграти дуже важливу для себе гру.

Нарешті у матчі Китай – Росія усі три партії на чоловічих дошках завершилися внічию. Однак підписати мирову угоду з лідерами турніру нашим східним сусідам не судилося. На жіночій дошці перший номер світового рейтингу серед представниць прекрасної статі Хоу Іфань, що називається, на усі сто відсотків скористалася перевагою права першого ходу у партії проти Алєксандри Горячкіної. Тим самим вона принесла своїй команді перемогу з мінімальним рахунком 2,5:1,5, яка стала для шахістів з Піднебесної черговою, уже сьомою у восьми матчах при одній нічиїй, що трапилася в їхньому протистоянні з тими таки росіянами у першому колі.

ТУРНІРНЕ СТАНОВИЩЕ КОМАНД
ПІСЛЯ 8-и ТУРІВ

Додамо, що сьогодні, 9-го травня, команди зіграють по два заключні матчі групового етапу. О 17:00 за київським часом у дев’ятому турі зустрінуться Решта світу – Росія, США – Європа та Індія – Китай. А о 18:45 розпочнуться партії десятого, заключного туру: Росія – Індія, Китай – США і Європа – Решта світу.