Антон Литвинець: «Львів має шанс стати ще й інтелектуальною столицею

Застереження короля Прусії Фрідріха Великого «шахи виховують схильність до самостійного мислення, а тому не слід їх заохочувати» й іронічне переконання гросмейстера Пауля Кереса «жінка ніколи не гратиме в шахи на рівних з чоловіками, тому що вона не може п’ять годин сидіти за дошкою мовчки» у нас успішно зігнорували — з вересня у львівських школах запровадили безкоштовні шахові гуртки, а ми все частіше чуємо, що шахову корону приміряють українки. Чому так і чого слід очікувати далі — у розмові з викладачем кафедр олімпійської освіти і стрільби та технічних видів спорту Львівського державного університету фізичної культури, КМС з шахів Антоном Литвинцем.

— На Чемпіонаті світу серед дівчат до 20 років перемагає студентка ЛНУ ім. І. Франка Наталія Букса, восьмилітня киянка Вероніка Веремюк стає чемпіонкою Європи серед юнаків і дівчат (8–18 р.)… Антоне, теперішня активізація українок у шахах є явищем закономірним чи то просто щасливий збіг, випадковість?
— І так, і ні. Однак закономірність існує — львівська школа шахів одна з найсильніших в Україні і добре відома у світі. Діючий львівський тренер Володимир Грабінський виховав десять гросмейстерів, вважається одним з найкращих у світі за версією FIDE. Якщо говорити про юніорів, то багато наших дівчат неодноразово ставали чемпіонами світу та Європи. Зокрема, Анна Музичук — шестиразова чемпіонка Європи та дворазова чемпіонка світу серед юніорів. Не менших успіхів досягала і рідна сестра Анни — Марія Музичук. Проте в дорослих змаганнях українки, на жаль, не славились великими перемогами. Можливо, не всі шахісти доростали до цього рівня або на початковому етапі перегорали й далі не могли себе реалізувати. У той же час в останні роки спостерігається значний прогрес українок на міжнародних змаганнях. За останні 6 років жіноча збірна України неодноразово ставала переможцем та призером чемпіонатів світу, Європи та Всесвітніх шахових олімпіад. Два роки тому чемпіонкою світу стала Анна Ушеніна (класичні шахи), торік — Анна Музичук (блискавичні шахи) і цьогоріч — Марія Музичук, але бум з’явився власне після виграшу Марії. Він сколихнув шахову спільноту Львова. Доклався до цього і приїзд президента Міжнародної шахової федерації (ФІДЕ) Кірсана Ілюмжинова.

— А як Ви оцінюєте появу безкоштовних шахових гуртків у школах Львова — піар-хід місцевої влади, повернення до традицій, запозичення чужого, іноземного досвіду?
— Приємно, що таке нововведення сталось. Я про нього мріяв. У 60-х роках минулого століття шахи як окремий вид спорту уперше з’явився в ДЮСШ УРСР. Це відбулось у Львові в ДЮСШ №2, під керівництвом Віктора Карта, який виховав багато відомих спортсменів. В 1976 році була відкрита перша шахова спеціалізація у Львівському державному інституті фізичної культури. До цього часу, усі хто займалися шахами, змушені були офіційно освоювати інші вид спорту. Наприклад, відомий гросмейстер Олександр Білявський, який, до речі, готував Музичук до чемпіонату світу, навчався на спеціалізації «настільний теніс».

Шахові гуртки у Львові не придумав наш мер, Андрій Іванович Садовий. Це ідея, про реалізацію якої вже багато років міркує президент ФІДЕ. Окрім цього, вже у понад 10-ти країнах світу шахи є обов’язковим предметом для школярів. Кірсан Ілюмжинов, коли отримав згоду на обстоювання титулу Музичук у двобої з абсолютною чемпіонкою світу китаянкою Хоу Іфань в березні 2016 року у Львові, запропонував провести ряд заходів рекламного характеру — відкрити гуртки, проводити майстер-класи, видавати книги, які би популяризували шахи у суспільстві тощо. Тому керівництвом нашого міста вперше не лише у Львові, а й в Україні було реалізовано функціонування шахових гуртків. Тож Львів, який тривалий час є культурною столицею України, тепер має шанс стати ще й інтелектуальною. Зрештою, шахи загалом добрі для дітей — вони вчать аналізувати свої дії й вчинки інших, розвивають логічне мислення.

— Але є частина батьків, які скептично налаштовані щодо гуртків, бо ж «хто ті гуртки веде — як не вчитель праці, то вчитель малювання»
— На жаль, через те, що досі не було соціального запиту щодо навчання шахам, маємо брак кадрів. На шаховій спеціалізації у ЛДУФК навчається в середньому 2 студенти на кожному курсі, а є випуски, де нема жодного. Крім цього, низька оплата праці не заохочує шахістів навчати дітей, а висококваліфіковані шахісти працюють за кордоном. Але гуртки розраховані переважно на початківців і на те, щоб зацікавити дитину грою, а цього може навчити будь-який талановитий педагог, ознайомлений із азами шахів.

— Добре, коли талант розкрито ще в юному віці чи й у старшому це можна зробити?  
— Дивлячись на гросмейстерів кінця ХХ — початку ХХІ століття, то чим раніше, тим краще. Так, сестри Музичук почали займатися шахами в три роки, але є низка відомих шахістів, які розпочинали заняття в 12 років, а Хосе Рауль Капабланка удома навіть не мав шахів. Проте це стосується шахістів першої половини ХХ століття. За останні 20–30 років шахи суттєво омолодились і стали різноплановими: до 70–80 років минулого століття гросмейстерами ставали у 20 років, а тепер – у віці 12–14 років. Це позначається на конкуренції. Також починаючи з 20-х років ХХ століття до 2001 року, законодавцями моди і переможцями чемпіонатів світу були представники радянської, а згодом російської шахової школи. А нині монополії нема — дуже сильні американці, вірмени, італійці, українці. Наймолодший чемпіон світу — з Норвегії, Магнус Карлсен.

— Студентів теж будуть зацікавлювати шахами в такий же або інший спосіб?
— Більшість університетів мають шахові гуртки, про що свідчить обласна Універсіада. Масовості, правда, в них немає. Половина вишів не делегує на змагання дівчат. Думаю, коли діти, які тепер займаються у шкільних гуртках, виростуть, вони поповнять ряди шахістів у вишах і там буде з ким працювати.

Наталя Яценко, освітній студентський тижневик «Аудиторія»
(ч. 31-32 2015 р., фізкультура і спорт)


Назад

НАВІГАЦІЯ ПО САЙТУ