115 років від дня створення першого спортивно-гімнастичного товариства “Січ”

У неділю, 3 травня 2015 року, у селі Завалля Снятинського району Івано-Франківської області відбулося святкове відзначення 115-ої річниці товариства “Січ”, створеного 5 травня 1900 р. відомим громадським, політичним і культурно-просвітнім діячем, адвокатом, журналістом, видавцем, меценатом, провідним діячем українського спортивно-гімнастичного руху Кирилом Трильовським. Захід організували: Завальська сільська рада, Завальська загальноосвітня школа І-ІІІ ст. за підтримки наукової громадськості та місцевої влади краю. В урочистостях взяли участь чимало гостей з різних куточків Галичини.

Перший осередок «Січі» утворений у 1900 р. у с. Завалля дав початок розгортанню в Галичині потужного січового руху. Січова організація попри просвітницьку, протипожежну, антиалкогольну і антитютюнову діяльність пропагувала маловідому у той час серед українців, особливо на селі, руханку. Обов’язком січових осередків було дбати за облаштування майданчиків та приміщень для різновидів руханки, придбання та виготовлення гімнастичного обладнання і проведення відповідних занять. Руханкові заняття, а особливо масові показові вправи під час “Січових фестин” і “Січових свят”, повітових і краєвих, були “вогниками”, що приваблювали молодь до січового товариства. Очікування січових провідників були виправданими – руханкові вправи, голіруч і на гімнастичних снарядах, будування акробатичних “веж”, вправляння зі зброєю – списами, топірцями, шаблями, не лише зміцнювали тіло, навчали співдії, організованості і дисципліні, а й підносили дух і гідність особистості, вселяли впевненість у власних силах. Січові товариства окрім Галичини діяли на Буковині, Закарпатті, Наддніпрянщині та в еміґрації. У роки Першої світової війни та Української національної революції 1917–1921 рр. члени цієї організації самовіддано боролися за незалежність України.

Урочистості з відзначення Січового руху є справою особливої гордості мешканців Завалля і періодично відбуваються починаючи з 1990 р. для збереження історичної пам’яті та національних традицій. Цьогоріч окрім покладання квітів гостями свята до пам’ятного знаку “Завальська “Січ” та спільного Богослужіння громад УПЦ КП і УГКЦ в межах урочистостей відбулося відкриття пам’ятної дошки засновнику першого в Галичині товариства “Січ” Кирилу Трильовському на стіні шкільного будинку (Завальська ЗОШ І-ІІ ст.) та всеукраїнська науково-теоретична конференція “Від “Січі” – до Легіону Українських січових стрільців”.

У рамках науково-теоретичної конференції були виголошені доповіді присвячені різним аспектам діяльності “Січей”, січового руху та Українських січових стрільців. З науковими доповідями та повідомленнями виступили: доктор історичних наук Ігор Райківський, кандидати історичних наук Андрій Королько та Олег Єгрешій (Прикарпатський національний університет ім. Василя Стефаника); кандидат історичних наук Микола Гуйванюк (Чернівецький національний університет ім. Юрія Федьковича), Орест Гунько - голова оргкомітету, член Національної спілки краєзнавців України; Мирослав Попадюк – письменник, голова Снятинського районного об’єднання ВУТ “Просвіта” імені Тараса Шевченка, член Національних спілок журналістів та краєзнавців України; Михайло Петрів – адвокат; Володимир Карий – редактор-видавець, голова Снятинського міського осередку ВУТ “Просвіта” імені Тараса Шевченка, член Національних спілок журналістів та краєзнавців України, Петро Арсенич – краєзнавець.

Львівський державний університет фізичної культури на конференції представляли Ярослав Тимчак – кандидат наук з фізичного виховання і спорту, завідувач кафедри олімпійської освіти (тема доповіді: “Гімнастично-руханковий аспект діяльності українських організацій “Січ” у Галичині”) та Андрій Сова – кандидат історичних наук, доцент кафедри олімпійської освіти (тема доповіді “Сфрагістичні пам’ятки січового руху в Галичині у першій чверті ХХ ст.”).

Організатори заходу зобов’язалися видрукувати матеріали конференції окремим збірником.

Кафедра олімпійської освіти

Назад

НАВІГАЦІЯ ПО САЙТУ