6 травня у нашому виші уже вдруге відбувся академічний навчально-просвітній захід – «Руханковий ЧасоСлов» (приурочений Міжнародному дню спорту на благо поступу та миру (6 квітня)).
Під час відкриття завідувач кафедри олімпійської освіти, доцент Ярослав Тимчак висловив сподівання на те, що наближається час, коли спорт як мріяли ініціатори відродження Олімпійських ігор сучасності на чолі з бароном П’єром де Кубертеном, стане засобом досягнення поступу і миру для людства, а не інструментом підготовки до війни. Ярослав Тимчак наголосив на доцільності проведення «Руханкового ЧасоСлова» як вдалої форми олімпійської просвіти студентів та викладачів ЛДУФК ім. І.Боберського. Він нагадав філософський зміст назви заходу та його основну мету – віднаходити й відзначати важливі події (дати) з минувшини міжнародного олімпійського руху та української національної фізичної культури. Особливо того, що має значення для історії та подальшого поступу галузі фізичної культури та спорту України й світу.
Представлені події (дати) 100-річної давності виявили особливе місце, яке зайняла в той час Прага для міжнародного олімпійського руху та національної фізичної культури українців. Навіть в умовах втрати власної державності українці змогли репрезентували своє національне обличчя через фізичну культуру та спорт: національні спортивні першості («Запорозькі ігрища», «Українські спортові олімпіади»), руханково-спортові товариства («Луг» в Галичині та новостворені українські товариства в діаспорі), теоретико-методичні праці. Національні руханка та спорт стали надійними засобами збереження власної тожсамості.
Захід організувала кафедра олімпійської освіти. До «Руханкового ЧасоСлова» долучилися представники й інших кафедр та відділів вишу, зокрема: спортивних та рекреаційних ігор Володимир Левків, олімпійського, професійного та адаптивного спорту Аліна Передерій, української та іноземних мов Ростислав Коваль, гуманітарних дисциплін Тетяна Курчаба, теорії та методики фізичної культури Уляна Шевців, фізкультурно-спортивної реабілітації та спортивної медицини Анатолій Міщенко, фехтування, боксу та національних єдиноборств Ігор Кукурудзяк, Були присутніми провідний бібліотекар вишу Наталія Ривко та відповідальний за студентську наукову роботу факультету фізичної культури та спорту Іван Ільницький.
В пам’ять про багатолітню працівницю вишу, яскраву риторку, старшу викладачку кафедри гуманітарних дисциплін, незабутню Ірину Гузенко, яка торік розпочинала захід декламацією «Оди спорту», цей славнозвісний твір прочитала її донька Анастасія Гузенко.
Далі розпочався основний хід дійства: студентські повідомлення і презентації про «круглі» дати подій минулого, які співвідносяться з 2025 роком. Про VIII Олімпійський конгрес у Празі (ст. 1 к 11 гр. М-ФКіС, Марта Федишин; керівник доц. ЯрославТимчак), про заснування українського руханкового товариства «Луг» (ст. 1 к 13 гр. ФКіС, Анна-Данута Скляр; керівник доц. ЯрославТимчак), про VI Запорожські ігрища у Львові (ст. 1к 11 гр. М-ФКіС, Діана Зітинюк; керівник доц. Ростислав Поліщук), про Українську спортову олімпіаду в чехословацькому містечку Подебради (ст. 1 к 11 гр. ГРС ФТ-Т, Дмитро Кузеляк, Софія Горгут, Єлизавета Панчишин; керівники доц. Соломія Гнот та Олена Падовська), про 100-річчя українського волейболу (ст. 3 к 34 гр. ПО, Валерій Орлик; керівник доц. Володимир Левків) та 135-річчя від дня народження визначних діячів української національної фізичної культури Степана Гайдучка (ст. 1 к 12 гр. ПО, Ярослав Грибик; керівник проф. Андрій Сова) та Петра Франка (ст. 4 к 41 гр. ФКіС, Богдан Пишкович; керівник, ст.викл. Лілія Гула). Студентів-доповідачів представляла Андріана Цая, лаборант кафедри олімпійської освіти. Фотографувала ст. 1 к 2 гр. М-ФКіС ЗН, Мирослава Тимчак.
Після кожного повідомлення присутні реагували на порушені теми. В коментарях та обговоренні взяли участь професори Андрій Сова, Богдан Виноградський, Аліна Передерій, доцент Володимир Левків, викладачі кафедри олімпійської освіти.
Цікавим завершенням заходу стала презентація спортивної спеціалізації вишу «Рукопаш Гопак», яку представив її керівник і викладач, заступник декана факультету ФКіС Ігор Кукурудзяк. Він висвітлив важливі віхи її розвитку: від часу впровадження у ЛДУФК (1999), тоді ще невідомого екзотичного виду українського козацького єдиноборства, до сучасного національного виду спорту України.
Перед завершенням усім присутнім була вручена листівка-пам՚ятка «Руханкового ЧасоСлова» 2025 року, спеціально підготована до цієї події.
Підготував доцент Ярослав Тимчак
Світлини та колажі Мирослави Тимчак
Запрошуємо приєднатись до офіційних сторінок нашого Університету в соціальних мережах!