Впродовж чотирьох днів, з 26-го по 29-те червня, у Мадриді тривав Командний чемпіонат Європи 2025 року з легкої атлетики – 2025 European Athletics TeamChampionships 1st Division. Спортивну честь синьо-жовтого прапора на континентальному форумі в столиці Іспанії захищали й шестеро представників кафедри легкої атлетики Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського.
Зокрема, учасниця ХХХІІІ літніх Олімпійських ігор-2024 в Парижі, випускниця поточного навчального року магістратури факультету фізичної культури і спорту 24-річна Мар’яна Шостак, як і на головному змаганні чотириріччя в столиці Франції, у Мадриді бігла на другому етапі змішаної естафети 4х400 м. Разом з нею у складі «синьо-жовтого» квартету змагалися Микита Барабанов, Олександр Погорілко та Тетяна Мельник. Показавши результат 3 хвилини 16,18 секунди, українці посіли 11-те місце. Трійку призерів склали команди Польщі (3.09,43), Італії (3.09,66) та Великої Британії (3.09,66)
Дебютантка такого рівня змагань, випускниця бакалаврату факультету фізичної культури і спорту 2023 року 25-річна Юлія Гавриляквстановила особистий рекорд з бігу на 800 метрів (2 хвилини 04,75 секунди) і посіла в підсумку 14-те місце. З рекордом чемпіонатів перемогла француженка Ане Буржуан – 1.58,60.Срібну і бронзову призерок – Одрі Верро зі Швейцарії та італійку Елоїсу Койро, вона випередила на фініші відповідно на 0,18 і 0,28 секунди.
26-річна випускниця кафедри легкої атлетики нашого вишу 26-річна Вікторія Банира, яка змагалася у столиці Іспанії в секторі для метання спису, в першій спробі показала свій найкращий результат сезону – 48 м 38 см. Цей результат приніс їй 15-те місце. «Золото» завоювала полька Марія Анджейчик, яка метнула спис на 60 м 42 см. Вона на 36 см випередила Еліну Ценгко та на 1 м 54 см ЛіветуЯсюнайте, які зійшли відповідно на «срібну» і «бронзову» сходинки медального п’єдесталу пошани.
У стрибках в довжину у Мадриді виступала 21-річна магістрантка першого року навчання факультету фізичної культури і спорту Аліна Лістунова, яка в нинішньому сезоні на Кубку України в Луцьку завоювала трофей з результатом 6 м 49 см – до виконання нормативу майстра спорту України міжнародного класу їй забракло 11 см. На жаль, на командному Євро-2025 у своїй другій, найкращій спробі Аліна стрибнула лише на 6 м 05 см, тож в підсумку посіла 16-те місце. Зазначимо, що переможниця, італійка Лариса Лапічінопоказала результат 6 м 92 см. Другою зі стрибком на 6 м 84 см стала титулована Малайка Міхамбо з Німеччини. Такий самий результат показала й Агате Де Соуза із Португалії, яка стала володаркою «бронзи», поступившись німкені за показником другої найкращої спроби – 6 м 76 см проти 6 м 67 см.
Одразу двоє випускників нашого закладу вищої освіти бігли у Мадриді дистанцію 3000 м з перешкодами. У змаганнях серед жінок в активі27-річної Вікторії Дуткевич (на фото нижче) особистий рекорд – 10 хвилин 26,13 секунди та 15-те місце в підсумковому протоколі. Цікаво, що призерок розділило трохи більше як пів секунди. Першою фінішувала Ілона Мононен з Фінляндії, яка зупинили секундомір на позначці 9 хвилин 49,21 секунди. При цьому бігунка з Суомі випередила срібну призерку Сару Тайт із Великої Британії на мізерні 0,03 секунди, а бронзову медалістку Кінгу Кролик з Польщі – на 0,59 секунди.
33-річний ветеран Роман Ростикус в забігу чоловіків на дистанції 3000 м з перешкодами, як і Вікторія Дуткевич, також фінішував на 15-й позиції з часом 9 хвилин 18,37 секунди. Першим завершив дистанцію німець Карл Бебендорф, який у цій дисципліні встановив новий рекорд командних чемпіонатів Старого Світу – 8 хвилин 20,43 секунди. «Срібло» в активі іспанця Даніеля Арсе Ібаньяса (8.22,04), а «бронза» – Ніколя-Марі Дару (8.22,39) з Франції.
Загалом збірна України, в складі якої було 43 легкоатлети (21 жінка та 22 чоловіки), на Командному чемпіонаті Європи 2025 року – 2025 European Athletics Team Championships 1st Division – в особистих змаганнях завоювала п’ять медалей, з них дві золоті та три срібні.
У секторі для стрибків у висоту серед жінок очікувано перемогла, із результатом 200 см,чемпіонка світу, Європи та Олімпійських ігор Ярослава Магучіх з Дніпра. Полька Марія Жодзік стала другою (197 см), а німкеня ІмкеОннен (194 см) – третьою. Ще один атлет з Дніпра Михайло Кохан у турнірі з метання молота не тільки виборов перше місце, а йвстановив особистий рекорд (81 м 66 см) та став четвертим у списку метальників молота за всю історію України. Далі за нього метали лише рекордсмен світу Юрій Сєдих, Юрій Тамм і Андрій Скварук. При чому перші двоє з них показували свої найкращі результати ще за радянських часів, а Скварук свій особистий рекорд встановив ще у 1994 році.
Срібні нагороди в Мадриді до «синьо-жовтої» медальної скарбнички поклали харків’янка Марина Килипко (стрибки з жердиною), Артур Фельфнер (метання спису) з Київської області та Олександр Погорілко із Сум, який встановив новий національний рекорд України з бігу на 400 м – 44,81 секунди!
На жаль, в командному заліку збірна України посіла 14-те місце і наступного разу виступатиме на континентальному форумі в другому дивізіоні та боротиметься за повернення до когорти ТОП-16 Старого Світу. Також місця в першому дивізіоні разом з українцями втратили команди Фінляндії таЛатвії. Їх займуть команди Бельгії, Словенії та Норвегії. А перемогли у першому дивізіоні командного Євро-2025 італійці. Польща й Німеччина зі «сріблом» та «бронзою»відповідно.
Виступ збірної України по завершенні континентального форуму в Мадриді прокоментувала очільниця Федерації легкої атлетики України (ФЛАУ) Ольга Саладуха (на фото нижче):
«Вирушаючи в Мадрид, керівництво як збірної, так і федерації об’єктивно оцінювало силу нашої збірної та суперників. Таку кількість дебютантів подібного рівня змагань у складі однієї команди зустрінеш не часто. Тож не дивно, що й завдання ставилося не інакше, як докласти максимум зусиль для того, щоб утриматися в першому дивізіоні. Якщо дивитися виключно на таблицю, виконати його не вдалося. Якщо ж поглянути з дещо іншого ракурсу, побачимо, що в бажанні показати найкраще нашим атлетам точно не дорікнеш. Найголовніше, що ми побачили, – у команди є характер! Є бажання виходити на старт і боротися до останнього. У тих моментах, коли потрібно було не пустити суперника, наші спортсмени це робили, викладаючись на всі сто. А наші лідери були справжнім прикладом для молоді.
Ми понизилися в дивізіоні, це прикро, але це не поразка. Це етап нашого шляху. Ми приїхали на змагання Євро-2025 молодою командою, спортсменам було нелегко стартувати одразу проти олімпійських чемпіонів і зірок світової легкої атлетики. Але в сучасних реаліях у нас немає часу на розкачку. Ми вчимося тут і зараз і ми боремося тут і зараз. Так, ми ще молода команда. Але у нас є те, чого не навчиш – дух, віра й бажання бути сильнішими. Ми їдемо додому з розумінням того, що майбутнє – за цими людьми, за цими атлетами. Це спортсмени, які буду рости, прогресувати й дуже скоро стануть командою переможців. У нас є майбутнє, і ми готові його творити».
Запрошуємо приєднатись до офіційних сторінок нашого Університету в соціальних мережах!