Пам’ять: Мамеду Ашумовичу Джафарову сьогодні виповнилося б 100 років

Сьогодні, 18-го березня 2024 року, спортивна та наукова громадськість відзначають 100 річницю з дня народження видатного науковця Мамеда Ашумовича Джафарова – професора, доктора медичних наук, заслуженого працівника фізичної культури та спорту України і Азербайджану, багаторічного завідувача кафедри анатомії та біомеханіки Львівського державного університету фізичної культури імені Івана Боберського, який понад пів століття працював у нашому закладі вищої освіти.

Народився Мамед Ашумович Джафаров 18-го березня 1924 року в столиці Азербайджану, у місті Баку. У 1937 році в Баку, в секції плавання ФСТ «Динамо» була створена дитяча група, куди поза конкурсом був зарахований перший азербайджанський хлопчик – 13-річний Мамед Джафаров. Отриманий членський квиток від 7-го червня 1937 року, що зберігається нині в архіві родини Джафарових, тоді з цікавістю роздивлялися дворові однолітки, а потім і товариші по навчанню, вчитель фізкультури середньої школи №189 м. Баку.

Ставленням Мамеда до тренувань був дуже задоволений його тренер Геннадій Кондрушкін. Через два роки наполегливих сезонних занять, а тоді в Баку не було зимових басейнів, Мамед в липні 1939 року в складі динамівської команди Баку виїхав до Москви на Всесоюзні дитячо-юнацькі відомчі змагання. В серпні того ж року він уже в складі збірної Азербайджану брав участь у Всесоюзних змаганнях в Тбілісі. 16-го грудня 1939 року наказом заступника голови Ради Азербайджанського ФСТ «Динамо» Володимира Лукшти Мамеду Джафарову була оголошена подяка за успіхи в спортивному плаванні. Це вперше керівництвом товариства «Динамо» відзначена діяльність хлопчика.

У вересні 1946 року у Львові розпочався навчальний процес у Державному інституті фізичної культури. За планом з першого тижня навчального року слід було приступити до занять з анатомії людини. Відсутність необхідних фахівців ставила під загрозу сам процес. Саме тоді Мамед Джафаров, успішно навчаючись в Азербайджанському державному медичному інституті, і працював викладачем кафедри анатомії. Знання структурно-функціональних особливостей організму людини і успіхи в спорті привернули до нього увагу українського спортивного керівництва.

27-го липня 1946 року він був прийнятий на посаду асистента кафедри анатомії Львівського державного інституту фізичної культури. З 1951 року – старший викладач цієї кафедри. У 1951-1956 роках навчався у Київському державному інституті фізичної культури, у 1953-1954 роках – в річній аспірантурі. У 1954 році захистив кандидатську дисертацію на тему «Зміни у розташуванні органів грудної порожнини під час виконання гімнастичних вправ» та отримав науковий ступінь – кандидат медичних наук, у 1957 році отримав вчене звання доцент кафедри анатомії львівського вишу.

1960 року очолив кафедру анатомії та біомеханіки ЛДІФК, якою керував до 1984 року, одночасно у 1960-1965 роках та 1982-1987 роках працював на посаді декана інституту. У 1968 році захистив докторську дисертацію на тему «Анатомо-топографічні зміни внутрішніх органів під час фізичних вправ» та отримав науковий ступінь – Доктор медичних наук. Від 1969 року – професор кафедри. 1987 року на конкурсній основі обраний на посаду завідувача кафедри анатомії, біомеханіки та метрології, яку очолював до 1992 року. Від 1992 року на пенсії. Однак невдовзі повернувся до роботи: у 1994–1999 – професор-консультант кафедри біомеханіки і спортивної метрології Львівського державного інституту фізичної культури

Мамед Джафаров також був членом комісії з анатомії та біомеханіки науково-методичної ради Комітету з фізичної культури та спорту УРСР, науковим куратором збірної СРСР зі стрільби з лука, членом Вищої атестаційної комісії Міністерства вищої та середньої спеціальної освіти СРСР, редакційного відділу Великої медичної енциклопедії (розділ «Анатомія»). Його науково-педагогічна та виховна робота відзначена одинадцятьма урядовими нагородами, численними почесними грамотами Спорткомітету СРСР, Спорткомітету УРСР, а головне – особистою увагою президентів України та Азербайджану.

Президент Азербайджану Гейдар Алієв запрошував Мамеда Джафарова в Баку на сорокахвилинну аудієнцію. А 1997 року він отримав почесне звання – Заслужений працівник фізичної культури і спорту України, а у 1999 та 2003 роках Мамеду Джафарову як видатному діячеві у галузі фізичної культури та спорту указом Президента України Леоніда Кучми була призначена Державна стипендія.

27 грудня 2011 року Надзвичайний і Повноважний Посол Азербайджанської республіки в Україні Ейнула Мадатлі в урочистій обстановці в приміщенні Львівської міської ради, за участі міського голови Андрія Садового та його заступника Василя Косіва, вручив нагрудний знак та Свідоцтво про присвоєння Почесного звання «Заслужений діяч фізичної культури і спорту Азербайджанської Республіки» громадянину України професору Мамеду Ашумовичу Джафарову.

Помер Мамед Джафаров 19-го липня 2013 року. Похований на Личаківському цвинтарі у Львові (поле №71)…

Прокрутити вгору