Кафедра фехтування, боксу та національних одноборств

Інформація про кафедру

Кафедра фехтування, боксу і національних одноборств розпочала свою діяльність з дня відкриття інституту у 1946 році. До 1948 року носила назву фехтування і рукопашного бою, а з 1948 до 1952 року називалась кафедра фехтування і важкої атлетики. Очолював кафедру з дня її заснування і до 1967 року Андрієвський Вадим Олексійович, один з перших майстрів спорту СРСР з фехтування, чемпіон СРСР 1948 року, випускник Московського інституту фізичної культури, учасник Другої світової війни, орденоносець.

Першими викладачами кафедри були відомі майстри фехтування Іван Комаров та Аполінарія Плеханова – неодноразові призери та чемпіони СРСР, учасники Олімпійських ігор 1952 року.

У ті роки приміщення кафедри знаходилося спочатку у спортивному корпусі на вул. Дудаєва 8, а потім у головному корпусі інституту на вул. Костюшка 11. На перших порах заняття з фехтування проводилися на одному з балконів актової зали, а в подальшому – у двох авдиторіях, пристосованих під фехтувальний зал (нині авд. 316, 317 ).

Перший випуск фахівців відбувся у 1950 році. Його випускники стали у майбутньому відомими спортсменами, тренерами, вченими: М. Худоярова-Андрієвська – майстер спорту СРСР, учасниця Олімпійських ігор, заслужений тренер УРСР; В. Келлер – майстер спорту СРСР, заслужений тренер УРСР, доктор педагогічних наук, професор; Г. Ісаков – майстер спорту СРСР, заслужений тренер Казахської РСР; Є. Воїнов – майстер спорту СРСР, заслужений тренер Казахської РСР; О. Корсаков – заслужений тренер Молдавської РСР.

З 1948 року під керівництвом В. О. Андрієвського при кафедрі розпочинають роботу юнацькі групи з фехтування. Вихованці цих груп складали у 50-ті роки дві третини збірної команди УРСР. Студенти кафедри неодноразово ставали чемпіонами УРСР, призерами чемпіонатів СРСР. Серед них Є. Череповський, Ю. Перженцев, Ш. Батизі, В. Келлер, В. Колесніков, Л. Ставицький, В. Галлай, М. Худоярова-Андрієвська, А. Федоровський, П. Нещерет, Е. Сладков, К. Ядловський, Є. Рюмін.

До участі у перших міжнародних змаганнях, які проводилися у 1955 році в Москві та Ленінграді, були допущені більше 20 львівських фехтувальників. На 1-й та 2-й Спартакіадах УРСР збірна команда Львівщини перемогла у загальнокомандному заліку. Чемпіонами в особистих змаганнях були А. Плеханова, В. Колесніков, Є. Череповський, Ш. Батизі. На 1-й Спартакіаді народів СРСР (1956 р.) збірна команда рапіристів УРСР, до складу якої входили В. Колесніков, В. Галлай, Є. Рюмін, виборола звання чемпіонів. Срібними призерами у командних змаганнях шаблістів стали Є. Череповський, Ю. Перженцев, Ш. Батизі, а в командних змаганнях рапіристок – М. Андрієвська та А. Плеханова.

Першим, хто прославив львівську школу фехтування на міжнародних змаганнях був Є. Череповський, випускник кафедри 1956 року. Його бронзова медаль на Олімпійських іграх 1956 року в командних змаганнях шаблістів була першою олімпійською нагородою в історії українського фехтування. Він також став призером чемпіонатів світу 1955, 1957, 1959, 1961 років.

У 1953 році на кафедрі була відкрита спеціалізація боксу. Бокс на той час набув у Львові великої популярності. Плідно працюють тренери В. Старчак (Будинок офіцерів), О. Федяєв (“Динамо”), І. Вінник (“Спартак”), А. Бандальотов, А. Білий та інші. Перші випускники спеціалізації згодом стали відомими фахівцями боксу: Б. Гітман – заслужений тренер СРСР, тренер чемпіона світу І. Висоцького; О. Федочинський.– майстер спорту СРСР, заслужений учитель України; М. Луцик – заслужений тренер УРСР; Д. Гриншпон – майстер спорту СРСР; О. Баранков – майстер спорту СРСР, заслужений учитель УРСР.

Першими викладачами спеціалізації боксу були О. Федяєв та Г. Міхневський. З 1955 року на кафедрі розпочав свою педагогічну діяльність В. Старчак, який заклав основи викладання боксу як навчальної та спортивної дисципліни, запровадив чітку систему спортивного удосконалення студентів-боксерів. В. Старчак – заслужений тренер УРСР та Киргизії, високоосвічений фахівець, тонкий психолог. Серед його випускників відомі спортсмени та педагоги: І. Дегтярьов – почесний майстер спорту СРСР, багаторазовий чемпіон УРСР, доктор педагогічних наук, професор; М. Савчин – майстер спорту СРСР, багаторазовий чемпіон УРСР, професор; О. Мачикін – почесний майстер спорту СРСР, чемпіон УРСР; Б. Мухлинін – майстер спорту СРСР, багаторазовий чемпіон УРСР; М. Бойків – суддя міжнародної категорії; В. Шаргородський – почесний майстер спорту СРСР, заслужений тренер УРСР; А. Никитенко – кандидат педагогічних наук, доцент, майстер спорту міжнародного класу СРСР, багаторазовий переможець Чемпіонатів Дружніх Армій, Збройних Сил СРСР, призер Чемпіонатів СРСР, переможець багатьох міжнародних турнірів класу «А» в Німеччині, Угорщині, Чехословаччині, Польщі.

У 50-ті роки переважно з випускників кафедри формується її педагогічний склад. На спеціалізації фехтування викладацьку роботу розпочали В. Келлер, В. Колесников, Ф. Кота, Г. Ісаков, на спеціалізації боксу – М. Савчин. У цей період формуються науково-методичні основи підготовки спортсменів у фехтуванні та боксі. Завідувач кафедри В. Андрієвський узагальнив досвід тренерсько-педагогічної роботи і захистив у 1954 році кандидатську дисертацію “Методика навчання та шляхи удосконалення спортивної майстерності фехтувальників”. У 1959 році В. Келлер захистив кандидатську дисертацію, у якій обгрунтував методику навчання основним прийомам фехтування на шаблях.

Кафедра стає науково-методичним центром, де визначалися основні напрями удосконалення навчально-тренувальної роботи, техніки і тактики фехтування, методики підготовки спортсменів високої кваліфікації. На базі кафедри у 1955-1957 роках проводяться Всесоюзні семінари тренерів, на яких аналізувалися результати виступів на Олімпійських іграх, обговорювались проблеми та приймалися рішення щодо подальшого розвитку фехтування в СРСР. Під авторством В. Андрієвського друкуються розділи в підручниках з фехтування для інститутів фізкультури, методичні рекомендації для тренерів. В. Келлер підготував навчальний посібник “Основи школи фехтування на шаблях”. У 1956 році В. Андрієвському, одному з перших в Україні, присвоєно звання заслуженого тренера СРСР.

З 1958 року на кафедрі розпочала роботу спеціалізація сучасного п’ятиборства, яку очолив майстер спорту СРСР з фехтування Ф. Кота і кафедра отримала назву – кафедра фехтування, боксу та сучасного п’ятиборства. Вагомий внесок у розвиток сучасного п’ятиборства та підготовку фахівців зробили випускники кафедри Ф. Кота, Л. Матюшенко, В. Козицький, А. Чикаєв. Найвищих результатів на міжнародній арені досягнув заслужений майстер спорту СРСР П. Ледньов – чемпіон світу в особистих (1973, 1974, 1975, 1978) та командних (1973, 1974) змаганнях; чемпіон  Олімпійських ігор (1972, 1980) у командних змаганнях та призер (1968, 1972, 1976, 1980) в особистих змаганнях. За підготовку спортсменів високої кваліфікації звання заслуженого тренера СРСР було присвоєно Ф. Коті, Л. Матюшенку, А. Чикаєву. Тривалий час спеціалізацію очолював Є. Бремель, майстер спорту СРСР, заслужений тренер УРСР. Викладачами працювали В. Сьомін, Б. Ружицький, В. Родіонов.

Важливим етапом формування і розвитку кафедри були 60-ті роки. Після закінчення аспірантури захистили кандидатські дисертації Е. Сладков та І. Дегтярьов. Викладацький штат кафедри поповнюють вчорашні випускники, майстри спорту СРСР І. Рой, В. Роміх, І. Мадараш, В. Бусол. Після закінчення виступів у великому спорті приступає до викладацької роботи Є. Череповський.

У 1963 році доцент В. Келлер очолив КНГ при збірній команді СРСР з фехтування. Ним було розроблено ряд інструментальних методик для нейрохронометричних досліджень рухових реакцій та багатоканальну радіотелеметричну систему для дослідження частоти серцевих скорочень (ЧСС) спортсменів у процесі змагальної діяльності. Активно розроблялися нові інструментальні методики наукових досліджень В. Андрієвським, М. Савчиним, Е. Сладковим.

З 1965 року кафедра змінила дислокацію з головного корпусу інституту на комплексну спортивну базу (вул. Черемшини, 17), де був введений в дію спеціалізований зал фехтування з додатковими приміщеннями для повноцінної роботи кафедри. Зусиллями викладачів була створена науково-дослідна лабораторія, яка впродовж багатьох років використовувалася для підготовки курсових та дипломних робіт, дисертаційних досліджень.

У ці роки значно зростають спортивні досягнення студентів та випускників кафедри. Повністю розкрився талант Є. Рюміна, який став першим серед українських фехтувальників чемпіоном світу (1962). У ранзі срібного призера чемпіонату світу (1961) завершив свою кар’єру Є. Череповський. Зійшла спортивна зірка В. Станковича, який стрімко увірвався в еліту вітчизняного і світового фехтування. У кінці 60-х, початку 70-х років він став чемпіоном СРСР (1968, 1970, 1971) в особистих змаганнях з фехтування на рапірах; срібним призером Олімпійських ігор у командних змаганнях (1968, 1972); чемпіоном світу в особистих (1971) та командних змаганнях (1969, 1970, 1973, 1974); чемпіоном Всесвітніх Універсіад в особистих (1973) та командних змаганнях (1970, 1973). Відомими майстрами фехтування стають І. Рой, П. Зінов’єва-Ковач, О. Лисих, А. Чикаєв, В. Шуберт, З. Козицький, Й. Кочкодан, Д. Іцкевич, Л. Колесникова та інші. Серед боксерів треба відзначити знаних в Україні майстрів: М. Савчин, О. Мачикін, А. Шульга, Б. Мухлинін, В. Писаренко, О. Стратілатов, М. Муха, В. Роміх, О. Чмельов, І. Штайгман, Є, А. Солнцев, Фоменко, М. Крохмальний, В. Батурлін, В. Палагнюк.

З 1969 до 1975 року в складі кафедри функціонувала спеціалізація стрільби, а кафедра мала назву – фехтування, боксу, сучасного п’ятиборства та стрілецького спорту. Керівником спеціалізації був О. Калініченко – заслужений майстер спорту СРСР, доцент, кандидат педагогічних наук. Викладачами працювали Ю. Рагозний, М. Коробкін, В. Безвершук, В. Мусієнко. Високих спортивних результатів досягли у ті роки В. Сидорук, В. Резніков, Б. Безвершук, А. Кукса.

У 1967 році завідувача кафедри В. Андрієвського призначають на посаду ректора інституту (цю посаду він обіймав до 1974 року). Незважаючи на зайнятість адміністративною роботою, він продовжує плідно працювати на тренерській ниві. Саме в ці роки добиваються високих результатів його учні В. Станкович, П. Кучер, Н. Кравчук, М. Петін та інші.

З 1969 до 1981 року кафедру очолював Е. Сладков – майстер спорту СРСР, доцент, кандидат педагогічних наук. Під час відрядження Е. Сладкова на Кубу (1979-1981 рр.) обов’язки завідувача кафедри виконував доцент М. Савчин. У цей період замітно зростає науково-педагогічний рівень викладацького складу. Захистили кандидатські дисертації М. Савчин, В. Бусол, О. Лисих, Б. Турецький, В. Остьянов. Розпочали викладацьку роботу після закінчення спортивної кар’єри В. Станкович – заслужений майстер спорту СРСР, А. Никитенко – майстер спорту міжнародного класу СРСР, В. Лабик майстер спорту СРСР. Певний час на спеціалізації фехтування працювали Л. Ставицький, В. Лілов, В. Енгел, а на спеціалізації боксу – О. Беднарський, Л. Чубатюк, М. Крохмальний, В. Шафранов.

Спортивні традиції кафедри продовжують як досвідчені майстри В. Станкович, В. Лілов, А. Никитенко, Ю. Тхоровський, М. Крохмальний, В. Метельов, Л. Шапошніков, І. Козак, П. Василюк, так і представники молодого покоління: П. Кучер, М. Петін, О. Беляєв, О. Сегеда, О. Семенюк, Г. Шевченко, Н. Кравчук, Р. Подоліна, Л. Чухан, В. Войтов, О. Голубенко, О. Дембовський, А. Колесніков, О. Супрун, С. Грицаєв, М. Іткін, А. Швайко, М. Паскевич, О. Лубенець, С. Глєбов.

З 1982 до 1992 року  керівником кафедри був Є. Череповський – доцент, почесний майстер спорту СРСР, заслужений працівник фізичної культури УРСР. У цей період стабілізувався професорсько-викладацький склад. На спеціалізації фехтування працюють В. Андрієвський, Є. Череповський, Е. Сладков, В. Бусол, Б. Турецький, а на спеціалізації боксу – М. Савчин, А. Никитенко, В. Остьянов, В. Лабик. За рівнем науково-педагогічної кваліфікації кафедра посідає провідне місце в інституті: 6 кандидатів наук, 1 професор, 6 доцентів. Усі викладачі мають спортивну кваліфікацію майстра спорту СРСР і вище, з великим досвідом спортивно-педагогічної роботи.

Цілеспрямована профорієнтаційна робота та високий рівень організації навчально-тренувального процесу дозволили із року в рік покращувати спортивні досягнення кафедри. Олімпійську естафету приймає С. Міндіргасов – срібний призер Олімпійських ігор (1988), багаторазовий чемпіон світу в особистих (1986) та командних (1985, 1986, 1987, 1989, 1999) змаганнях з фехтування на шаблях, вихованець випускника кафедри В. Шуберта. Престиж львівського фехтування підтримують студенти О. Кльонов, А. Кузьмін, С. Шумидуб, О. Хмельницький, М. Жуковський, С. Лілов, Л. Васильєва, Ю. Шалиго, Н. Кобилян, О. Мельник, Г. Полторацька та інші.

Уперше в історії спеціалізації боксу учасником і срібним призером Олімпійських ігор 1992 року став Р. Заулічний – вихованець випускника кафедри П. Василюка. Успішно захищають честь львівської школи боксу студенти В. Новотарський, В. Добришкін, В. Мястковський, С. Кіприч, А. Янченко, М. Стахнів, О. Стахнів, О. Єленьов, О. Павелець, О. Зубрихін.

З 1993 року по теперішній час посаду завідувача кафедри обіймає В. Бусол – майстер спорту СРСР, кандидат педагогічних наук, доцент, заслужений тренер України, заслужений працівник фізичної культури і спорту України, почесний професор університету. З проголошенням державної незалежності України розпочався процес реформування вищої освіти, перехід на ступеневу підготовку фахівців. Викладачами були підготовлені нові навчальні програми з дисциплін, які викладаються на кафедрі, розроблені матеріали методичного забезпечення навчального процесу. Здійснено перехід на викладання державною мовою.

Інститут планомірно збільшує кількість студентів, відкриваються нові спортивні спеціалізації. З 1994 року на кафедрі функціонує спеціалізація карате, а з 1999 року – спеціалізація українського рукопашу гопак. У 2005 році була відкрита спеціалізація кіокушинкай карате. Вказані спеціалізації очолили досвідчені викладачі (І. Богдан, М. Величкович, В. Кіндзер). Згодом ці спеціалізації були об’єднані у цикл національних одноборств, а кафедра отримала назву – кафедра фехтування, боксу та національних одноборств.

У цей період кафедра зазнала відчутних кадрових втрат. 12 січня 1994 року пішов з життя засновник кафедри, видатний спортсмен, тренер і вчений В. Андрієвський, а 12 червня того ж року, раптово обірвалося життя першого українського призера Олімпійських ігор з фехтування, класика шабельного фехтування Є. Череповського. Трохи пізніше, у зв’язку з виходом на пенсію, припинив роботу доцент Е. Сладков, а ще пізніше перейшов працювати в інший ВЗО доцент, заслужений тренер України В. Остьянов. У той же час розпочав роботу на спеціалізації фехтування випускник кафедри, майстер спорту СРСР О. Семенюк.

В пам’ять про першого завідувача кафедри, фундатора вітчизняної школи фехтування, професора В. Андрієвського з 1994 року проводиться Всеукраїнський турнір, який входить у систему відбору спортсменів до збірної команди України. У рамках турніру проводяться зустрічі ветеранів спорту, організовуються семінари провідних тренерів і суддів України, відбуваються дискусії з проблем розвитку вітчизняного фехтування. У 2012 році в університеті була проведена урочиста академія з нагоди 100-річчя від дня народження В. Андрієвського, у якій взяли участь члени його родини, представники спортивних організацій Львова, спортсмени, тренери, ветерани фехтування з різних регіонів України.

Після проголошення незалежності України спортсмени збірних команд України отримали можливість самостійно представляти нашу державу на міжнародних змаганнях. Це дозволило значно розширити представництво студентів та випускників кафедри на престижних європейських та світових першостях. У чемпіонатах світу з фехтування серед дорослих спортсменів та юніорів беруть участь: О. Кльонов, Л. Васильєва, С. Берко, О. Кочергін, А. Альба, В. Бусол, В. Прокопенко, О. Рибінський, О. Степанько, С. Вашкевич. Призерами чемпіонатів та кубків Європи були: С. Берко, О. Кльонов, В. Назаренко; переможцем етапу Кубка світу серед юніорів став А. Альба. Чемпіонами та призерами Всесвітніх Універсіад 1995 – 1999 рр. стають: О. Кльонов, С. Берко, О. Кочергін. Шістьом випускникам спеціалізації фехтування присвоєно звання майстрів спорту України міжнародного класу. Л. Васильєва посіла 8-ме місце у командних змаганнях рапіристок на Олімпійських іграх 2000 р. в Сіднеї.

Не менш успішно у цей період виступають студенти та випускники спеціалізації боксу: Р. Заулічний, О. Зубрихін, С. Лапінський, Р. Шибітов, О. Соснівка, Р. Джуман, Ю. Золотов. Учасниками Олімпійських ігор 1996 року були Р. Заулічний, О. Зубрихін. Срібним призером Олімпійських ігор 2000 року став А. Котельник.

Упевнено крокують до вершин спортивної майстерності студенти та випускники новостворених спеціалізацій циклу національних одноборств. Збірна команда інституту з карате – багаторазовий чемпіон України, а також Всеукраїнських Універсіад 2003 і 2005 років. До складу збірної команди України увійшли О. Ящишин, Я. Драгун, М. Гурко, Р. Хім’як, С. Савчук, К. Резнік, Л. Фігура, В. Углінський. Студенти спеціалізації українського рукопашу гопак Г. Унгурян та І. Кукурудзяк – багаторазові переможці та призери Всеукраїнських змагань. Призові місця на чемпіонатах України та міжнародних змаганнях виборювали студенти наймолодшої спеціалізації – кіокушинкай карате: Н. Стисло, Ю Дмитрів, М. Скишляк, О. Вербовський, С. Пилипишин. За результатами спортивної роботи кафедра посідає провідне місце серед спортивно-педагогічних кафедр інституту.

Високі спортивні досягнення кафедри не були б можливі без тісної співпраці з фізкультурно-спортивними організаціями та федераціями з видів спорту області, України. Ряд викладачів (В. Бусол, І. Богдан, М. Величкович, Б. Кіндзер, І. Кукурудзяк) очолюють або входять до складу керівних органів обласних та  національних федерацій з видів спорту, інших громадських організацій.

Викладачі кафедри, аспіранти, магістранти, студенти активно займаються науково-дослідною роботою. Оригінальна методика хронодинамометрії професора М. Савчина виявилася найбільш універсальною для науково-дослідної роботи в боксі. За допомогою цієї методики були підготовлені і захищені 8 дисертаційних робіт (В. Філімонов, С. Кіприч, А. Никитенко, С. Нікітенко, С. Щербаков, М. Яремко та ін.). Він також був консультантом дисертаційних робіт чемпіонів світу серед професіоналів у важкій вазі з боксу Віталія та Володимира Кличко. У 2004 році професор М. Савчин був нагороджений почесною грамотою та пам’ятною відзнакою “Переможець конкурсу наукових робіт Держкомспорту України” за навчальний посібник “Тренованість боксера та її діагностика”. Викладачі кафедри працюють над темою 2. 3. 2. Зведеного плану НДР  “Система моніторингу підготовленості спортсменів-одноборців на різних етапах тренувального процесу”. Підготовлено ряд навчальних посібників (М.  Величкович, С. Нікітенко), навчальна программа з фехтування для спортивних шкіл (В. Бусол), захищена дисертаційна робота (І. Рощін), опубліковано понад 50 наукових праць.

З початку 21-го століття і до сьогоднішнього дня високі результати у фехтуванні демонструють:

– Яна Шемякіна – заслужений майстер спорту України; Олімпійська чемпіонка (2012); бронзова призерка чемпіонату Світу в особистих (2014) та командних (2015) змаганнях; чемпіонка Європи (2005) в особистих змаганнях та бронзова призерка у командній першості; чемпіонка Всесвітніх  Універсіад (2005, 2007 та 2009); У 2016 році брала участь в Олімпійських іграх.

– Анфіса Почкалова – заслужений майстер спорту України; бронзова призерка чемпіонату світу в особистих (2009) та командних (2015) змаганнях у фехтуванні на шпагах; переможець Кубку світу (2011); чемпіонка (2009) та бронзова призерка (2013) Всесвітніх Універсіад; учасниця Олімпійських ігор (2012, 2016).

– Ксенія Пантелєєва – заслужений майстер спорту України; бронзова призерка чемпіонату світу (2015); чемпіонка (2017) та бронзова призерка (2013, 2015) Всесвітніх Універсіад; учасниця Олімпійських Ігор (2012, 2016). – Анастасія Івченко – майстер спорту України міжнародного класу; срібна призерка чемпіонату світу серед юніорів (2012); бронзова призерка  Всесвітньої Універсіади (2013).

– Юлія Свистіль – майстер спорту України міжнародного класу; бронзова призерка чемпіонату світу серед юніорів (2015) та  чемпіонка Всесвітньої Універсіади (2017).

– Успішно виступали на міжнародних змаганнях, чемпіонатах та кубках України з фехтування майстри спорту України: О. Задорожна, О. Сенюта, К. Юнес, О. Ваулін, М. Гаравський, Ю. Джус, Д. Гойда, І. Юрін, Р. Фортуна.

Серед студентів, аспірантів та випускників спеціалізації боксу високими спортивними результатами відзначились:

– Олександр Усик – заслужений майстер спорту України; Олімпійський чемпіон (2012); чемпіон світу (2011); чемпіон Європи (2008).

– Євген Хитров – заслужений майстер спорту України; чемпіон світу (2011); бронзовий призер чемпіонату Європи (2013); переможець Кубку Європи (2010); учасник Олімпійських Ігор (2012).

– Віктор Вихрист – заслужений майстер спорту України; чемпіон Європи (2017); чемпіон ІІ Європейських ігор (2019).

– Іван Ільницький – майстер спорту України міжнародного класу; срібний призер Всесвітньої Серії Боксу (WSB) в складі напівпрофесійної команди «Українські отамани» (2012).

Високі результати на міжнародних турнірах, чемпіонатах та кубках України демонстрували: А. Тишковець, О. Гриців, Н. Куротчин, І. Данча, Д. Куля, Б. Градов, О. Довгун.

Серед студентів та випускників спеціалізацій циклу національних одноборств найбільш успішно виступали каратисти:

– Катерина Крива – майстер спорту України міжнародного класу; бронзова призерка Кубку світу (2015); переможниця Кубку світу в командних та бронзовий призер в особистих змаганнях (2017); чемпіонка Європи (2017) в особистих та командних змаганнях.

– Галина Мельник – майстер спорту України міжнародного класу; чемпіонка Європи (2019) у командних змаганнях; бронзова призерка II Європейських Ігор (2019) в особистих змаганнях.

– Анастасія Мястковська – майстер спорту України міжнародного класу; переможниця Кубку світу (2017) у командних змаганнях; чемпіонка Європи (2017) в командних змаганнях; чемпіонка молодіжного чемпіонату Європи (2016) в особистих змаганнях.

– Діана Шостак – майстер спорту України міжнародного класу; чемпіонка Європи (2019) у командних змаганнях.

– Високі результати на міжнародних турнірах, чемпіонатах та Кубках України демонстрували: А. Мокринчук, М. Парадівський, Б. Глоговська, Т. Герчук, А. Байдала, К. Кривий, А. Тарнавський, К, Рябошапко, Є. Сендецький, Ю. Милєнтьєв, С. Кміть, О. Злобін.

Спортивний престиж спеціалізації українського рукопашу гопак гідно відстоювали:

– Ігор Слюсарчук – заслужений майстер спорту України; чемпіон світу (2011, 2012) з фрі-файту;

– Олександр Долішній – майстер спорту України міжнародного класу; срібний призер чемпіонату світу (2012) з фрі-файту; чемпіон Європи (2013);

– Григорій Нікіфорець – майстер спорту України міжнародного класу; чемпіон світу (2013) з фрі-файту;

Тарас Піхуник – майстер спорту України; бронзовий призер чемпіонату світу (2009, 2012) з фрі-файту.

Успішно виступали на чемпіонатах та Кубках України: О. Кіячик, А. Гончаров, Н. Береза, В. Палійчук, М. Кошик, В. Скрипник.

Високі результати на міжнародних та Всеукраїнських змаганнях показували також студенти та випускники спеціалізації кіокушинкай карате:

– Ярослав Ковальчук – майстер спорту України міжнародного класу; переможець Кубку світу (2021); чемпіон Європи (2016, 2018).

– Тарас Гаврилець – майстер спорту України; чемпіон Європи (2017); переможець Кубку Європи (2018).

– Юрій Купин – чемпіон Кубку Європи серед молоді (2019); призер Кубка Європи (2019).

– Юрій Дума – майстер спорту України; переможець Кубку Європи (2018).

– Любомир Загорбенський – майстер спорту України; бронзовий призер чемпіонату Європи (2017).

– Андрй Іленко – майстер спорту України; чемпіон Європи (2016, 2017).

– Богдан Лемішко – майстер спорту України; чемпіон (2016), срібний призер (2017, 2018, 2019) чемпіонату Європи.

– Северин Палій – майстер спорту України; чемпіон Європи (2017), бронзовий призер чемпіонату світу (2018).

– Хрестина Осика – майстер спорту України; бронзова призерка чемпіонату Європи (2016); бронзова призерка чемпіонату Європи та Кубку світу (2017). – Успішно виступали на чемпіонатах та Кубках України: А. Пришляк, К. Мудра, К. Кривий, М. Макаревич, П. Думанський, М. Малендевич, І. Максимів, Н. Мутіна, Я. Король.

У ці роки викладачі та аспіранти кафедри активно займались науково-дослідною роботою. Кандидатські дисертації захистили І. Рощін, О. Задорожна, А. Хохла, З. Семеряк, Б. Кіндзер, І. Ільницький, Н. Гуцул. Згодом І. Рощін та С. Кіприч захистили докторські дисертації. Підготовлені навчальні посібники: В. Шуберт (у співавторстві); В. Бусол ( у співавторстві). На сьогоднішній день навчаються в аспірантурі: І. Хомяк, О. Ваулін, О. Согор, І. Кукурудзяк, І. Новакшонов.

Упродовж останніх п’яти років викладацький склад кафедри брав участь у виконанні двох тем Зведеного плану НДР: тема 1.2. “Виникнення та розвиток спортивних одноборств в Україні (історичні, організаційні, програмно-нормативні аспекти)” (керівник теми доцент. к. пед. н., В. Бусол); тема 2. 6. ”Індивідуалізація підготовки спортсменів-одноборців на етапах багаторічного удосконалення” (керівник теми доцент. к. пед. н. А. Никитенко). За вказаний період викладачами кафедри опубліковано понад 70 наукових праць, з яких 13 у міжнародних фахових виданнях та 25 у вітчизняних фахових виданнях. Викладачі брали участь у 16 міжнародних та Всеукраїнських науково-практичних конференціях і методичних семінарах тренерів. Двом викладачам присвоєно вчене звання доцента (З. Семеряк, Б. Кіндзер).

На кафедрі активно працює студентський науковий гурток, регулярно проводяться студентські наукові конференції. Кращі студенти успішно виступають на загально-університетських та Всеукраїнських наукових конференціях, публікують матеріали досліджень у наукових виданнях: З. Барчак, М. Курко, О. Демидась, В. Поправка, С. Бірук, Б. Лемішко, Х. Осика, Р. Фортуна, І. Ступець, К. Божик.

До 70-річного ювілею університету кафедрою видано науково-популярний довідник: Кафедра фехтування, боксу та національних одноборств. До 70 – річного ювілею: наук. – попул. довід. / упоряд. І. О. Богдан, В. А. Бусол, С. М. Вишневецький, Г. М. Дяків, С. А. Нікітенко, А. О. Никитенко, З. С, Семеряк, І. І, Хомяк, В, С, Шуберт; за заг. ред. В. А, Бусола. – Львів: ЛДУФК, 2016. – 176 с., [48] с. іл. ISBN978-617-7336-11-1

За роки існування кафедри випущено понад 1900 бакалаврів, спеціалістів та магістрів. Більше 500 студентів та випускників стали майстрами спорту СРСР та України, понад 60 – заслуженими майстрами спорту та майстрами спорту міжнародного класу. Більше 110-ти випускників стали заслуженими тренерами та заслуженими працівниками фізичної культури і спорту, заслуженими учителями. Тільки у 2021 році до основного складу, кандидатів та резерву збірної команди України було включено 55 студентів та випускників кафедри.

На сучасному етапі кафедрою здійснено перехід до європейських стандартів навчання, відповідно до вимог Болонського процесу. Запроваджена кредитно-модульна система, розроблені нові за структурою та змістом навчальні програми з дисциплін, які викладаються на кафедрі. Навчально-виховну роботу зі студентами забезпечують досвідчені викладачі: В. А. Бусол – доцент, кандидат педагогічних наук, майстер спорту СРСР, заслужений тренер України, заслужений працівник фізичної культури і спорту України, почесний професор ЛДУФК; А. О. Никитенко – доцент, кандидат педагогічних наук, майстер спорту міжнародного класу СРСР; В. С. Шуберт – доцент, майстер спорту СРСР, заслужений тренер УРСР та СРСР, заслужений працівник фізичної культури і спорту; С. А. Нікітенко – доцент, кандидат наук з фізичного виховання і спорту, майстер спорту України; З. С. Семеряк – доцент, кандидат наук з фізичного виховання і спорту, майстер спорту України, заслужений тренер України; Б. М. Кіндзер – доцент, кандидат наук з фізичного виховання і спорту, майстер спорту України; М. Р. Величкович – доцент (за сумісництвом), заслужений працівник фізичної культури і спорту України; І. О. Богдан – старший викладач, майстер спорту України, почесний працівник фізичної культури і спорту України; В. В. Бусол – старший викладач, майстер спорту України; І. М. Ільницький – викладач, кандидат наук з фізичного виховання і спорту, майстер спорту України міжнародного класу. С. М. Вишневецький – викладач, майстер спорту України; І. В. Кукурудзяк – викладач (за сумісництвом), майстер спорту України.

[згорнути]
Прокрутити вгору