Кафедра гімнастики

тел. 261-19-35
e-mail: himnast@ldufk.edu.ua

 

Історія кафедри

Історія кафедри гімнастики тісно пов’язана з історією становлення Львівського державного інституту фізичної культури. Вона була однією з перших кафедр, що почали свою науково-методичну і навчальну діяльність у 1946 році.
В той час на теренах Західної України практично не було спеціалістів, які здатні були б здійснювати процес підготовки тренерів зі спортивних видів гімнастики (спортивної гімнастики, художньої гімнастики і спортивної акробатики) і викладачів фізичної культури для загальноосвітніх шкіл, середніх спеціальних та вищих навчальних закладів.
Після постанови керівництва держави про створення інституту зі східних областей України та провідних спортивних центрів колишнього СРСР до Львова були скеровані на роботу досвідчені фахівці з різних видів спорту, у тому числі і гімнастики. До числа останніх слід віднести старшого викладача Чистякова Л.П., викладачів Христинина В.І., Пітмикіна Д.П., Зезіну Н.В., Веселову З.О. Хорошеву О.І., Боброву Є.А. Першим завідувачем кафедри гімнастики був призначений старший викладач Лучкін М.І.
До 1950 року був практично сформований стабільний викладацький склад кафедри, куди входили старші викладачі Бойко О.І., Термоз Л.В., Гончаров А.М., Мазніченко В.Д., викладачі Термоз Л.В., Христинин В.І., Барков М.О., Тараканов В.І., Гончаров А.М., Гончарова Г.О., Трущельов С.І., Жалей А.А. З 1947 по 1965 роки очолював кафедру відомий на Україні фахівець з гімнастики, заслужений тренер УРСР, доцент Собенко П.Т. Саме з цього часу кафедра гімнастики стає одним із провідних наукових і навчально-методичних центрів розвитку спортивних видів гімнастики на Україні.
З 1966 по 1971 роки на чолі колективу кафедри був відомий у країні спеціаліст з проблем основної гімнастики доцент Васильков Г.А. Його практична робота знайшла своє віддзеркалення у десятках монографій і статей, значній кількості науково-методичних розробок з питань теорії і практики фізичного виховання дошкільнят і школярів різного віку.
З 1972 року кафедру очолив Чукарін В.І.. З ім’ям цієї легендарної людини пов’язані видатні досягнення вітчизняної спортивної гімнастики з 1952 по 1958 роки. Перемоги Чукаріна В.І. на Чемпіонатах СРСР, світу і двох Олімпійських Іграх 1952 і 1956 р. створили його імідж як надійного, психологічно підготовленого і стійкого лідера збірної команди країни. Лише на трьох останніх вищезгаданих змаганнях Чукарін В.І. завоював 10 золотих, 3 срібних і 2 бронзові медалі. Тільки він один на двох Олімпіадах приніс в рахунок неофіційного командного заліку більше третини очок, здобутих цілою командою гімнастів країни. Досягти таких результатів йому вдалося завдяки високій обдарованості, працездатності та цілеспрямованості.
За визначні спортивні досягнення Чукарін В.І. був нагороджений найвищим державним орденом і багатьма медалями.
Чукарін В.І. одним із перших гімнастів в країні використав прогресивну на той час, але мало кому доступну методику інтенсивних і об’ємних тренувань – заняття по 3-4 години щоденно з великою кількістю елементів, з’єднань та цілих композицій, а в окремі періоди тренувального циклу і по два заняття на день. Багато хто з Львівських гімнастів ( Пліско В., Ткачов Б., Паршин В., Королев В., Кравченко М., Афонін В. та ін.) опановували спортивну майстерність, переймаючи великий досвід та використовуючи його методику тренування. Ті якості, які дозволили стати Чукаріну В.І. видатним спортсменом, він прищеплював своїм учням, виховував у них найкращі людські риси.
Свій шлях у великий спорт Чукарін В.І. розпочав, коли став студентом ЛДІФК у 1946 році. Закінчив активні заняття спортивною гімнастикою у 1960 році. З цього часу все його життя було пов’язане з роботою на кафедрі гімнастики викладачем, старшим викладачем, доцентом, завідувачем кафедрою.
Педагогічні здібності Чукаріна В.І. не залишались непоміченими. На протязі ряду років він був тренером збірної команди СРСР, тренером-консультантом провідних гімнастів країни.
Ним підготовлено близько трьох десятків майстрів спорту, членів збірних команд України і колишнього Союзу. Найбільш відомим серед них є майстер спорту міжнародного класу Сафронов В. За плідну педагогічну працю у 1972 році Чукаріну В,І. присвоєно звання заслуженого тренера України.
З 1982 року у зв’язку зі структурною реорганізацією в інституті з педагогічного колективу кафедри були створені дві кафедри: кафедра основної гімнастики, комплексу ГПО і стрільби та кафедра спортивної гімнастики. Очолювали ці кафедри доценти Афонін В.М. і Кирилов В.Ю.
У 1984 році змінюється назва кафедри основної гімнастики, комплексу ГПО і стрільби на кафедру основної гімнастики. Обов’язки завідувача кафедри у цьому році були покладені на старшого викладача Трущельова С.І.
З 1985 року кафедри основної і спортивної гімнастики об’єднуються під назвою кафедри теорії і методики гімнастики. Завідувачем кафедри було призначено доцента Кирилова В.Ю.
З 1987 по 1994 рік кафедрою завідував доцент Петренко К.Г., а з 1995 по 2005 рік – доцент Славік М.І. З 1 вересня 2005 року обов’язки завідувача кафедри покладені на доцента Бубелу О.Ю.
З часу заснування кафедри авторитет її, завдяки успіхам у спортивній і навчально-методичній роботі, постійно зростав. Практично з усіх кінців країни на навчання приїжджала здібна молодь, яка примножувала досягнення кафедри і робила їх відомими всій країні.
За 60 років існування інституту на кафедрі підготовлено біля 180 майстрів спорту, які з успіхом захищали честь інституту, міста і країни на змаганнях різного рівня. З представників спортивної гімнастики, крім великих досягнень Чукаріна В.І., про які вже було сказано, спортивну славу кафедри здобували: Пліско В.К. – чемпіон СРСР у вправах на перекладині; Ткачов Б.Ю. – неодноразовий чемпіон України, чемпіон СРСР у вільних вправах, учасник чемпіонату Світу у 1958 році; Паршин В.І., Афонін В.М., Кравченко М.М., Шуб Г.Ю. – призери чемпіонатів України, СРСР і престижних міжнародних змагань; Сафронов В.І. – чемпіон і призер чемпіонатів України СРСР, Універсіади – 73, срібний призер чемпіонату Світу у командному заліку; Макуц Б. – абсолютний чемпіон Європи серед юніорів, чемпіон Європи у вправах на брусах і опорному стрибку, абсолютний чемпіон Світу, чемпіон ХХІІ Олімпійських Ігор у командному заліку; Марцинків С. – чемпіон України, призер чемпіонатів СРСР і Європи; Куть Ю. – чемпіонка України, срібний призер чемпіонату Європи серед молоді; Шеремета Л. – чемпіонка України, призер Олімпійських Ігор; Тирик Г. – призер чемпіонатів України і престижних міжнародних змагань.
З представників спортивної акробатики, що були підготовлені в стінах кафедри вагомих досягнень здобули Чернявий О., Заціорський В., Миронов М., Бедрацький В., Заглада В., які були неодноразовими чемпіонами і призерами чемпіонатів України і СРСР; Тупайло Г. і Міщишин Г. – чемпіонами молодіжних Ігор України, срібними призерами Кубку СРСР; Бурак А. – чемпіоном України, призером першості Світу, переможцем міжнародних змагань.
Чемпіонкою Світу з художньої гімнастики стала Аверкович Є.; учасницею Олімпійських Ігор – Паслась О.
За період існування кафедри 14 випускників отримали почесне звання заслуженого тренера України (Собенко П.Т., Чернявий О.Ф., Каменєв В.І., Пайтра Є.Н., Корсун В.М., Ясюкевич В.П. та ін.).
Всі ці досягнення – результат наполегливої наукової і творчої практичної роботи педагогічного колективу працівників кафедри гімнастики.
Кафедра є організатором та співорганізатором ряду міжнародних та національних змагань з гімнастики, аеробіки та акробатики: меморіалу Є.Орищина, Кубку – Меморіалу В.І.Чукаріна, Кубку України, першості міста з масових видів гімнастики, першостей та чемпіонатів області зі спортивної гімнастики, акробатики, аеробіки та фітнесу, Кубку Лева та Кубку Галичини з гімнастики та акробатики, ігор школярів та Універсіад Львівщини та ін. За останні три роки силами викладачів, студентів та юних спортсменів, підготовлених кафедрою, проведено більше 300 показових виступів різного масштабу та 13 великомасштабних спортивно – мистецьких свят. Представники кафедри є учасниками Етно – концертів та шоу – програм на міжнародному пісенному конкурсі „Євробачення – 2005”.
Налагоджена співпраця з львівським телебаченням. Інформація про заходи кафедри та їх результати друкується в пресі (Високий Замок, Львівська Газета, Гарт, Ратуша).
Викладачі кафедри є авторами ряду науково-методичних і навчальних посібників, багатьох публікацій у вітчизняних та зарубіжних виданнях. Доценти Собенко П.Т. і Чукарін В.І. є авторами декількох навчально-методичних розробок, які тривалий час використовувались тренерами і спеціалістами зі спортивної гімнастики при побудові спортивного тренування, удосконаленні методів навчання і безпосередній підготовці спортсменів високого класу; доценти Петренко К.Г. і Славік М.І. – науково-методичної розробки, де розкриваються питання планування засобів спеціальної фізичної підготовки в періодах тренувального циклу; доценти Бубела О.Ю., Петрина Р.Л., – навчально-методичного посібника “Основна гімнастика”; старший викладач Сениця А.І. – навчально-методичного посібника з курсу загальної гімнастики; Пугач Н.В. – методичних рекомендацій з профілактики та корекції порушень постави у учнів загальноосвітніх шкіл.
Найбільш високі досягнення в галузі розробки питань теорії і методики фізичного виховання і спортивного тренування належать випускнику інституту 1954 року, колишньому студенту кафедри Заціорскому В.М. Його роботи, присвячені питанням розвитку фізичних якостей спортсменів, сучасних проблем біомеханіки спорту, втілення у тренувальний процес сучасних технологій, стали бібліографічною рідкістю і здобули визнання не тільки на теренах колишнього СРСР, але і в всьому світі.
Жалей А.А. вивчав взаємозв’язок сили і витривалості спортсменів. Результати його досліджень використовувались в процесі роботи над розвитком фізичних якостей гімнастів.
Питання методики програмованого навчання техніці гімнастичних і акробатичних вправ розглядались в наукових працях Заглади В.Ю. Результати його роботи увійшли у зміст підручника для інститутів фізичної культури “Спортивная гимнастика” і відомого серед спеціалістів навчально-методичного посібника “Акробатические упражнения”.
Методи педагогічного контролю в тренувальному процесі гімнастів розроблялись Афоніним В.М. Багато його рекомендацій увійшло у зміст підручників з теорії і методики гімнастики і широко використовуються при плануванні навчально-тренувального процесу гімнастів вищих розрядів.
Питання об’єктивізації оцінки за техніку виконання змагальних вправ у спортивних видах гімнастики розглядались в роботах Резнікова Ю.О. Зміст його досліджень широко використовується суддями при оцінці змагальних композицій спортсменів.
У роботах Кривенко А.Б. аналізуються питання удосконалення процесу планування тренувальних навантажень гімнастів вищих розрядів в різних періодах тренувального циклу. За рекомендаціями автора будується процес підготовки гімнастів збірної команди України до найвідповідальніших змагань.
Розробкою питань розподілу засобів спеціальної силової підготовки в процесі тренувальних занять гімнастів високої кваліфікації займався Петренко К.Г. Ним розроблені практичні рекомендації з планування процесу спеціальної фізичної підготовки в гімнастиці.
Актуальні проблеми спеціалізованої технічної підготовки у спортивній гімнастиці піднімались в роботах Кирилова В.Ю. і Васильчука А.Л. Оригінальні пристосування до гімнастичних пристроїв і модернізоване тренажерне устаткування, що розроблене Кириловим В.Ю., стали незамінним атрибутом обладнання сучасних гімнастичних залів. Васильчук А.Л. за розробку комплексу оригінальної вимірювальної апаратури для контролю за тренувальним процесом гімнастів отримав авторське свідоцтво Комітету у справах відкриттів та винаходів СРСР.
Суттєвий внесок у розробку питань, пов’язаних з методикою підготовки спортсменок у художній гімнастиці, зроблений Сосіною В.Ю. і Крапівіною Е.О. Сосіна В.Ю. займалась розробкою методики навчання вправам в художній гімнастиці з урахуванням білатерального регулювання; Крапівіна Е.О. – удосконаленням техніки опорних обертальних рухів в художній гімнастиці.
Питання управління тренувальними навантаженнями у змагальному періоді підготовки з урахуванням функціонального стану гімнастів досліджував Славік М.І.
За останні шість років суттєві досягнення кафедри у науково-дослідній і науково-методичній роботі пов’язані з творчими пошуками групи молодих викладачів: Петрини Р.Л., Пугач Н.В., Бубели О.Ю.
Петрина Р.Л. вивчав особливості відчуття ритму у дітей молодшого шкільного віку; Пугач Н.В. – заходи профілактики та корекції порушень постави у дітей 6-7 років, що займаються художньою гімнастикою; Бубела О.Ю. – питання оптимізації процесу формування постави у дітей молодшого шкільного віку з використанням комп’ютерних технологій.
Велика увага приділяється кафедрою науковій темі, що є причетною до агітації та пропаганді гімнастики, фізичної культури і спорту. Розробляє цю
тему Сениця А.І. ЇЇ тема розкриває актуальні питання формування професійно-педагогічних вмінь та навичок у студентів інститутів фізичної культури у процесі самостійної роботи з підготовки спортивно-театралізованих свят та показових виступів. Слід нагадати, що саме Сениця А.І. у студентські роки була першою студенткою, яка з успіхом захистила дипломну роботу.
У найближчий час очікується завершення написання дисертаційних робіт викладачів кафедри, серед яких Осадців Т.П. (в роботі розглядаються питання педагогічного контролю дітей 7-9 років, які займаються спортивними танцями), Міщишина Л.А. (вивчаються шляхи підвищення рівня фізичної підготовленості школярок 15-16 років засобами спортивної аеробіки), Сениця М.І. (досліджуються закономірності формування вестибулярної стійкості у акробатів 7-10 років на етапі початкової спортивної підготовки).
Кафедра завжди приділяла велику увагу науково-дослідній роботі. Колективом викладачів успішно завершена робота над темою «Теоретико-методичні аспекти розвитку оздоровчих видів гімнастики» і розпочата розробка матеріалів теми «Програма оптимального розвитку гнучкості в гімнастиці для профілактики порушень опорно-рухового апарату».
Так, за роки існування кафедри близько 35 її випускників здобули вчені звання та ступені.
Теми науково-дослідних робіт викладачів кафедри тісно пов’язані з практикою олімпійських та масових видів гімнастики. У складі комплексної наукової групи зі збірною командою СРСР зі спортивної гімнастики тривалий час працював Кривенко А.Б., зі збірною командою України – Афонін В.М., Кирилов В.Ю., Славік М.І., Петренко К.Г.
На базі кафедри гімнастики університету щорічно проводиться відкритий Всеукраїнський турнір пам’яті ЗТУ О.Чернявого зі спортивної акробатики. Кафедра відповідає за організацію та проведення цих змагань. На кафедрі гімнастики навчаються члени національної збірної команди України: Романяк Ростислав, Гнатюк Костянтин (спортивна акробатика), Ленишин Вікторія, Когут Марта, Загородня Тетяна (художня гімнастика). Москва Андрій (лаборант кафедри). В.Ленишин у складі збірної команди України стала фіналісткою Олімпійських Ігор 2012 у Лондоні (5 місце, групові вправи).
На кафедрі працює 2 тренери вищої категорії зі спортивної акробатики ( Сениця А.І., Сениця М.М.), тренер І категорії з художньої гімнастики (Руда І.Є.). Сениця А.І., Сениця М.М. пройшли Всеукраїнський семінар суддів, підтвердили звання – суддя Національної категорії, залучались державною службою та Мінсімямолодьспортом України до суддівства міжнародного турніру «Зірки над Бугом», Чемпіонату України зі спортивної акробатики у якості суддів; Сениця А.І. була головним суддею Всеукраїнського турніру пам’яті ЗТУ О.Чернявого, суддями – Сениця М.М., Капко О.О., Бєлєндяєва С.М., Жуковська В.Ю., Василюга М., головний секретар – Терещук В.П..
Руда І.Є., пройшла Всеукраїнський семінар суддів, підтвердили звання – судді І категорії; прослухала міжнародний семінар суддів з художньої гімнастики; залучались до суддівства міжнародних турнірів та змагань в Україні та за кордоном; була головним суддею та організатором другого міжнародного дитячого турніру «NIKA CUP – 2013 ».
Колектив кафедри приймає активну участь в загальноуніверситетських заходах згідно з річним планом ЛДУФК з виховної роботи. Викладачі та студенти кафедри гімнастики, які входять до складу Театру спорту, регулярно приймають участь в організації та проведенні тижневих заходів у межах відзначення «Олімпійського тижня», відкриття та закриття різноманітних змагань з різних видів спорту, у вшануванні пам’яті жертв голодоморів та репресій проти українського народу у ХХ ст., у легкоатлетичному пробігу – естафеті студентів ЛДУФК під гаслом «Від Сокільства до Стрілецтва» та смолоскипній естафеті «Вогонь пам’яті Героїв».
Щорічно викладачі кафедри проводять Всеукраїнську науково- практичну конференцію „Сучасні проблеми розвитку теорії та методики гімнастики”, випускають збірник наукових робіт. Згідно плану університету проводяться семінари з підвищенням кваліфікації викладачів кафедри і педагогічних працівників вищих навчальних закладів.
спорту.
Налагоджена творча співпраця з ДЮСШ „Галеон”, ДЮСШ СКА – 8, ДЮСШ „ Будівельник ”, ДЮСШ „Динамо”.
На протязі останніх років колектив кафедри підтримує творчі та ділові контакти з кафедрою театрознавства ЛНУ ім. І. Франка, Івано-Франківським коледжем фізичного виховання, Львівським училищем культури і мистецтв, Львівським училищем фізичної культури, Національним університетом фізичного виховання і спорту.
Високий авторитет кафедри підтримують біля 1600 її випускників, переважна більшість яких працювала і працює в різних галузях фізичної культури та спорту. Про належний професійний рівень спеціалістів з гімнастики свідчить і той факт, що близько 40 випускників кафедри з успіхом працюють в країнах Європи, Азії, Америки.

[згорнути]
Прокрутити вгору